Naše boty

Výstava se věnuje podmínkám výroby obuvi v továrnách a sweatshopech indické Agry. Ve 13 obsahových panelech se věnuje globalizované ekonomice, dodavatelskému řetězci, fast fashion, mzdám, odborům, životů migrantů, ale i nositelů změny. 

Stanislav Komínek a Adam Čajka z NaZemi vyrazili v roce 2017 do indického města Agra, aby zdokumentovali pracovní podmínky při výrobě bot. Podařilo se jim proniknout do nepřístupných velkých továren i sweatshopů, na předměstí města vedli rozhovory s dělníky, kteří vyrábí boty i pro český trh. Boty z těchto míst putují ke svým objednatelům z řad velkých obuvnických společností. Patří mezi ně například Deichmann, Rieker, Baťa nebo CCC.

Dělníci zde pracují šest dní v týdnu 10 hodin denně. Vydělají si v přepočtu jen 2 500 až 5 000 Kč měsíčně, což nestačí na uspokojení ani základních životních potřeb. Pracují obvykle bez ochranných pomůcek s chemikáliemi, lepidly, velkými stroji a ostrými nástroji. Pokud se zraní a nemohou práci dále vykonávat, propustí je. Většinou nemají pracovní smlouvy, nemohou zakládat odbory. Jen pár kilometrů od nablýskaného Taj Mahalu šije 125 000 lidí i boty hojně prodávané v České republice.

Zorganizujte k výstavě promítání! Využít můžete třeba na naši reportáž pro Prima Svět, náš dokument Ve stínu Taj Mahalu (plakát), díl pořadu České televize Nedej se o naší cestě nebo na díl V indické továrně z reality show Zlatá mládež.

Technické informace

13 tematických plakátů + 1 úvodní plakát

velikost A2

materiál: papír FSC křída mat, vysoká gramáž (250g/m2)

Cena

100 Kč (platíte pouze náklady na dopravu)
výstava je zdarma

Mám zájem o zapůjčení

Napište nám kdo, kdy a kde na vystava.nastromech@nazemi.cz
tel. 774 737 176
3

Máte zájem o výstavu?