Bavlna, ze které je ušita značná část našeho oblečení, je chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou světa. Během pěstování se na bavlnu aplikují pesticidy - látky zabíjející různé živé organismy (houby, plevel nebo hmyz). Ty se ale zároveň dostávají do půdy a do vody a odtud do celého ekosystému. O zdravém životním prostředí pak nemůže být ani řeč. Naopak. Bydlet blízko bavlníkového pole je vlastně zdraví nebezpečné, protože pesticidy dlouhodobě způsobují rakovinu, potraty, kožní a zažívací problémy nebo duševní nemoci. Na výrobu vašeho oblečení se ale také spotřebuje obrovské množství vody – třeba u jedněch džínů 11 400 litrů! Bavlník se totiž dost často pěstuje i v oblastech, kde dostatečně neprší, a musí se pak intenzivně zavlažovat.
+ Zobrazit více
Podobným hříšníkem, jako je bavlník, jsou i banány – druhá chemicky nejvíce ošetřovaná plodina na světě. Banán, který tak dobře známe ze supermarketu, je vyšlechtěná odrůda náchylná i kvůli monokulturnímu způsobu pěstování ke všem nemocem. Na banány se pesticidy stříkají ručně i plošně z letadel a ani jeden způsob není zrovna ideální a bezpečný, ať už pro životní prostředí nebo pro lidi v okolí. Dost podobně jsou na tom ale i další druhy ovoce, například ananas, limetka, mango nebo melouny.
I něžná krása řezaných květin má svou odvrácenou tvář. Pěstují se velmi intenzivním způsobem hlavně v Keni, Ugandě a Kolumbii a jejich produkce vyžaduje spoustu pesticidů i spoustu vody, která pak chybí místním obyvatelům.
Pokud nechceme podporovat kácení deštných pralesů, je potřeba dát si pozor na maso a kožené výrobky. Jihoamerické pralesy totiž velmi často ustupují velkým polím se sójou, která je v současnosti nejčastějším krmivem pro dobytek, a také pastvinám pro krávy. Produkce masa je navíc také hodně náročná na vodu – na kilo hovězího je potřeba víc než 15 000 litrů vody.
Jako spotřebitelé a spotřebitelky máme na výběr. Existují certifikace a značky, které usilují o to, aby naše spotřeba neměla na druhém konci světa děsivé dopady. Mezi ně rozhodně patří certifikace ekologického zemědělství – BIO mající přísná pravidla pro ochranu přírody. U plodin jako je káva, kakao nebo banány se můžete poohlédnout i po známce Fairtrade, která zaručuje ochranu přírody, ale i důstojné podmínky pro pěstitele. Fairtradové mohou být i řezané květiny, stejně tak ale můžete hledat označení Fairflower.
A co s tím masem? Zeptejte se vaší babičky nebo prababičky, jestli jako malá jedla maso tak často jako teď my. Určitě ne a zatížení životního prostředí taky bylo určitě nižší. Dejte si jeden vegetariánský den týdně nebo vyhledávejte bio maso, dopad to má zhruba stejný jako třídění odpadu.
Tip pro pedagogy a pedagožky
Objednejte si pro své studenty a studentky vzdělávací program Komu chutná prales. Studenti a studentky si uvědomí propojenost naší spotřeby s ubýváním deštných pralesů a s životy jejich obyvatel. Porozumějí konceptu šetrného lesního hospodaření (FSC) a spravedlivého obchodu (fair trade). Do výuky anglického jazyka můžete rovněž zařadit aktivitu Damn Weather - ke stažení zdarma zde.