Apple stáhnul ze své nabídky vzdělávací aplikaci k tématu pracovních podmínek

Autor Petr Mareš
15
Duben
2013

Společnost Apple nedávno stáhla z prodeje aplikaci Sweatshop HD, která mohla přispět ke vzdělávání veřejnosti v souvislosti s nevyhovujícími pracovními podmínkami. Apple čelí dlouhodobě kritice právě v souvislosti s touto problematikou a nyní vysílá signál, že některé záležitosti jsou zkrátka i pro online hry tabu.

Kreativní studio Littleloud zveřejnilo v roce 2011 bezplatně online hru Sweatshop HD, která sklidila velký úspěch a vzbudila širokou diskuzi související jak se samotnou hrou, tak i s nevyhovujícími pracovními podmínkami především v zemích globálního Jihu. Littleloud se proto rozhodlo vyvinout verzi pro iPad, na které spolupracovalo s britskou organizací Labour Behind the Label. Aplikace poukazující zábavnou formou na neutěšenou životní situaci pracujících i zavrženíhodný přístup vedení továren byla uvedena na trh v listopadu 2012. Již v únoru ji ale Apple z prodeje stáhnul, aniž by svůj krok nějak dostatečně konkrétně odůvodnil.

Společnost Apple se nedokáže transparentně vypořádat s neutuchající kritikou pracovních podmínek ve svých dodavatelských továrnách v Číně. Přestože spolupracuje s organizací Fair Labor Association, která by měla garantovat výrazné zlepšení situace, nepříznivá situace dělníků a dělnic se v podstatě nijak významněji nemění(1). Přesto Apple ve své zprávě o odpovědnosti tvrdí, že jeho dodavatelé nesmí porušovat etické principy společnosti, a to ani v případě, že by to zákony dané země povolovaly(2).

Pokud vedení Applu skutečně myslí dodržování lidských práv v dodavatelském řetězci vážně, je s podivem, že stahuje aplikaci, která staví právě na takovém základě. Nabízí se proto hnedle několik otázek. Co je tak kontroverzního na hře motivující veřejnost k většímu zájmu o zboží, které nakupuje? Z jakého důvodu nyní představitelé Applu v souvislosti se stažením hry uvádějí, že prodej aplikace, která spočívá v řízení „sweatshopu“, respektive modelu vedení firmy naprosto znevažující lidská práva zaměstnanců, je pro Apple nepřijatelná? A v neposlední řadě: Neutěšené pracovní podmínky při výrobě elektroniky Applu nevadí, ale  informování veřejnosti o nich skrze herní aplikaci ano?

Hru Sweatshop HD online naleznete zde.

Poznámky:

(1) Report organizace SACOM
(2) Apple – Supplier Responsibility

Sdílejte článek