Jak banky (ne)přispívají k dodržování lidských práv

Autor Gabriela Štěpánková
21
Prosinec
2017

Zjišťují si banky při úvěrování firem, zda dodržují při svém podnikání lidská práva? Právě na tuto problematiku jsme se zaměřili v naší poslední analýze Something is a foot. How human rights standards and environmental regulations in the footwear industry are being quietly ignored by banks. Ta se snaží odpovědět na otázku, zda banky vyžadují od svých klientů odpovědný podnikový management zohledňující ekologické a sociální dopady výroby v dodavatelských řetězcích.

Státy i firmy by měly dodržovat Obecné principy OSN pro byznys a lidská práva (UN Guiding Principles for Business and Human Rights) a principy stanovené Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dle nich by si mj. finanční instituce v rámci svých investic měly hlídat, zda půjčují peníze firmám, které dodržují lidská práva, a to v celém svém dodavatelském řetězci.

Avšak pouze 11 z 23 sledovaných bank se veřejně hlásí k Obecným principům OSN pro byznys a lidská práva. Celkem 10 bank nemá žádný veřejně ověřitelný záznam, že v souvislosti s jejich financováním nadnárodních společností dbají na principy stanovené OECD. Pouze dvě ze zkoumaných evropských bank (Deutsche Bank a Erste Group Bank) zohledňují při rozhodování o poskytnutí úvěru sociální a environmentální kritéria. Zda však tato kritéria pak v praxi skutečně uplatňují, a mají prokazatelný vliv v souvislosti s žádostmi o úvěr, nelze ověřit.

Celkem bylo analyzováno 23 evropských obuvnických firem a jejich finanční vztahy s 23 různými poskytovali finančních služeb, a to v období od června 2012 do června 2016.

Mezi zkoumanými firmami byly například adidas, CCC, Geox, Prada, Salvatore Ferragamo, TOD’S, Mango, Clarks či Baťa. Finanční domy pocházely z členských zemí sdružených v OECD jako: Dánsko, Německo, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Itálie, Rakousko, Polsko, Španělsko, Švédsko či Švýcarsko.

Analýzu Something is a foot. How human rights standards and environmental regulations in the footwear industry are being quietly ignored by banks  si můžete přečíst zde.

Líbí se vám, co děláme? Podpořte naši činnost!

Chci podpořit
Sdílejte článek