„Byl jsem nucen pít svou moč,“ říká čínský dělník z obuvnické továrny

Autor Gabriela Štěpánková
10
Kvě
2016

Během stávky na nás policie s povelem ‚trhej‘ poštvala psy, uvedl pracovník čínské obuvnické továrny v provincii Kuang-tung. Tento a další podobné výroky byly zaznamenány v právě publikovaném výzkumu Tricky Footwork – The Struggle for Labour Rights in the Chinese Footwear Industry. Výzkum ukazuje, že porušování pracovního práva je v čínském obuvnickém průmyslu stále běžnou praxí. Lidé, kteří pracují v továrnách vyrábějících obuv pro evropské značky, jako jsou například adidas nebo ECCO, hovoří kromě jiných pochybení i o velmi nízkých mzdách, nedobrovolných přesčasech, nedostatečném dodržování ochrany zdraví a bezpečnosti při práci a rovněž o státem podporovaném násilném potlačovaní stávek.

Podmínky v dotazovaných továrnách ilustruje příběh jednoho z respondentů výzkumu. 42letý pan Hu pracoval pět let v jedné z továren firmy Yue Yuen v Kuang-tungu. Celý den byl nucen vdechovat jedovaté výpary, neboť neměl dostatečné ochranné pomůcky. Jeho měsíční mzda činila 2 900 jüanů (10 724 Kč), přičemž jak vyplynulo z rozhovoru s dělníky a dělnicemi, mzda, ze které by se dalo v Číně důstojně vyžít, činí 4 349 jüanů (16 083 Kč). Jeho pracovní doba byla 212 hodin měsíčně (včetně 36 hodin přesčasů). V dubnu 2014 se společně s desítkami tisíc dalších dělníků a dělnic zúčastnil stávky. Viděl, jak policisté bijí stávkující. Když vytáhl z kapsy telefon, pojala policie podezření, že si pořizuje fotografie. Několik policistů ho proto odvleklo pryč, kopali jej a bili obušky. Následně ztratil vědomí. „Na policejní stanici mě opět brutálně zbili. Po převozu do nemocnice mě policisté připoutali k posteli a zakázali nemocničnímu personálu, aby mě ošetřil. Poté jsem byl odvezen na psychiatrickou kliniku. Nedostal jsem ani vodu, a abych zahnal žízeň, byl jsem nucen pít vlastní moč,“ upřesnil dále pan Hu. Celou noc byl připoután k posteli a nemohl pít, jíst ani jít na toaletu. V práci byl označen za problémového zaměstnance a účastníka stávky a jako takový byl propuštěn. „Následkem brutálního zacházení mám dodnes zdravotní komplikace, kvůli nimž si nemohu najít novou práci. Ještě dva roky od popsané události mě stále trápí noční můry,“ doplnil pan Hu.

„Výzkum opět dokazuje, že v čínském obuvnickém průmyslu dochází běžně k porušování mezinárodních úmluv o pracovních právech, a to i přesto, že mnohé z nich Čína ratifikovala,“ uvedl Petr Mareš z NaZemi, koordinátor iniciativy Change Your Shoes, která stojí za uvedeným výzkumem.

Násilné potlačování stávek je v Číně běžné, potvrzuje to mj. i zadržení dvou desítek čínských aktivistů z továrny Lide Shoe při stávce na konci roku 2015 v továrně Guangdong dodávající boty například pro značku Ralph Lauren, Calvin Klein či globálního korporaci Li&Fung. Dva zadržení, pan Zeng Feiyang a pan Meng Han, jsou stále vězněni a nadále čelí brutální represi. Za propuštění zadržených aktivistů se nyní mohou zasadit i běžní spotřebitelé, a to podepsáním mezinárodní petice zde. Ta je adresovaná obuvnickým značkám, aby využily svoji moc a přiměly čínské vládní představitele zmíněné aktivisty propustit.

Čína je největším světovým výrobcem a exportérem obuvi. Jenom v roce 2014 se zde vyrobilo více než 15,7 miliardy párů bot, následuje Indie (2,8 miliardy) a Vietnam (téměř 1 miliarda). Čínský kožedělný a obuvnický průmysl zaměstnává dle různých zdrojů 4 až 7 milionů lidí. Pro Evropskou unii je Čína nejdůležitějším dodavatelem, což platí i pro Českou republiku – z celkového počtu 100 milionů párů bot, které byly v roce 2014 dovezeny do ČR, pocházelo 76 milionů právě z Číny.

Výzkum proběhl na konci roku 2015, kdy jsme v rámci iniciativy Change Your Shoes provedli rozhovory se 47 dělníky a dělnicemi (ze 70 % se jednalo o ženy) ze tří továren (Yue Yuen Industrial Holdings, Stella International Holdings a Panyu Lide Shoes Industry) v pobřežní provincii Kuang-tung, která je pro výrobu bot nejdůležitějším centrem výroby.

Stručné informace z výzkumu naleznete v infolistu v české jazyce zde. V samotném výzkumu „Tricky Footwork - The Struggle for Labour Rights in the Chinese Footwear Industry" se dozvíte širší kontext – od shrnutí vývoje v evropském i čínském kožedělném a obuvnickém průmyslu až po čínskou legislativu v oblasti pracovního práva.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu si můžete stáhnout zde.

 

Sdílejte článek