Chcete jako veřejní zadavatelé odpovědně nakupovat? Poradí vám naše analýza

V NaZemi se snažíme motivovat k odpovědnému nakupování nejen invidivuální spotřebitele, ale i ty veřejné. Pokud chtějí zástupci státní správy a samosprávy z veřejných prostředků nepodporovat zneužívání pěstitelů kávy nebo kakaa, mají možnost nakupovat fairtradové produkty. Abychom je v jejich úsilí podpořili a dodali jim právní jistotu, vypracovali jsme s experty již třetí právní analýzu, která ukazuje, jak fairtradová kritéria přidávat do vypisovaných veřejných zakázek. 

Právní analýza se zabývá uplatňováním fairtradových kritérií ve vypisovaných veřejných zakázkách. Svým nákupním chováním mohou veřejné instituce přispívat k lepším životním podmínkám pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ve svém provozu zástupci státní správy a samosprávy získávají možnost využívat kávu a čaj, za něž dostali pěstitelé spravedlivě zaplaceno a které byly vypěstovány šetrně k životnímu prostředí.

Pro společensky odpovědné veřejné nakupování je zvláště důležité správné nadefinování jednotlivých požadavků a způsobu jejich ověření. V tom pomáhá veřejným zadavatelům právě tato analýza.

Právní expert Mgr. Petr Bouda ze společnosti Frank Bold Society (www.frankbold.org) se ve své práci zaměřil především na novinky, které do tématu přináší evropská směrnice č. 2014/24/EU o zadávání veřejných zakázek. Analýza nabízí zadavatelům nejen právní jistotu, ale také užitečná doporučení, jak v případě preferování fairtradových výrobků ve veřejných zakázkách postupovat v souladu s platnou legislativou.

Tématu společensky odpovědného veřejného nakupování se v NaZemi věnujeme již déle než 5 let. Toto je již třetí právní analýza. Předchozí dvě najdete na naší podstránce k tématu: www.nazemi.cz/odpovednost

Stáhněte si právní analýzu Fair trade a veřejné zakázky zdarma. 

Sdílejte článek