Výzkum potvrdil, že oděvy a obuv vznikají v Evropě mnohdy za otřesných podmínek

Autor Gabriela Štěpánková
16
Listopad
2017

Text „Made in Europe“ na etiketě je často vnímán jako záruka dobrých pracovních podmínek. Právě vydaný výzkum z oblasti oděvního a obuvnického průmyslu ve východní a jihovýchodní Evropě však dokazuje opak. Především upozorňuje na nebezpečné pracovní podmínky a na velmi nízké mzdy udržující dělníky a dělnice na hranici chudoby. Navzdory značným přesčasům například mnoho pracovníků na Ukrajině vydělává měsíčně jen 89 EUR (2 276 Kč), přičemž mzda, ze které se zde dá důstojně vyžít (1), je pětkrát vyšší. Vedle Ukrajiny se výzkum zaměřil také na Srbsko a Maďarsko. Ve zkoumaných továrnách šijí značky jako Benetton, Esprit, GEOX, Triumph či Vera Moda. Výzkum vydala platforma Clean Clothes Campaign a její český partner, organizace NaZemi. 

Rozhovory se 110 pracovníky a pracovnicemi v továrnách na výrobu obuvi a oděvů v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajině ukázaly, že i přes značné přesčasové hodiny si měsíčně stěží vydělají více, než činí zákonná minimální mzda. Ta však v regionu udržuje pracovníky na hranici chudoby. „Někdy prostě nemáme co jíst,“ řekla jedna z dotazovaných žen pracující v továrně na Ukrajině. Jiný pracovník v maďarské továrně uvedl: „Mzdy nám stačí pouze na zaplacení účtů za energii, vodu a topení“. Pracovat přitom musí až 68 hodin měsíčně přesčas.

Vedle nízkých mezd a nezákonných přesčasů si mnoho z dotazovaných dělníků a dělnic stěžovalo na nebezpečné pracovní podmínky, jako jsou například extrémně vysoké teploty na pracovišti, nehygienické podmínky či vystavení toxickým chemikáliím. Pracovníci a pracovnice jsou zastrašováni ze strany vedení, žijí s neustálým pocitem strachu z ukončení pracovního poměru či přemístění jinam.

„Když se srbští dělníci a dělnice ptali, proč v tak parném létě není zapnutá klimatizace, proč mají omezený přístup k pitné vodě či proč musí znovu pracovat v sobotu, odpověď byla vždy stejná: Pokud se vám to nelíbí, zde jsou dveře,“ uvedl ke zjištěním jeden z autorů výzkumu.

Z nízkých mezd v daném regionu přitom profitují velké mezinárodní značky, jako jsou Benetton, Esprit, GEOX, Triumph, Vera Moda a mnohé další. „Vyzýváme tyto značky, aby pracovníkům a pracovnicím ve svém dodavatelském řetězci začaly platit důstojnou mzdu a spolupracovaly se svými dodavateli na vymýcení nelegálních a nehumánních pracovních podmínek prokázaných i díky tomuto výzkumu,“ řekl Petr Mareš z organizace NaZemi, která je partnerem platformy Clean Clothes Campaign, jež výzkum realizovala.

Ve střední, východní a jihovýchodní Evropě pracuje v oděvním a obuvnickém průmyslu na 1,7 milionu lidí, převážně žen (mezi 79 až 92 % v jednotlivých zemích). I v České republice se vyrábí oděvy za nedůstojných podmínek. Ukázal to výzkum, jenž v roce 2015 probíhal ve třech továrnách, a to Pleas Havlíčkův Brod, Vespa Prostějov a Bernhardt. Také české šičky vykonávají zdraví nebezpečnou práci, pracují pod tlakem a jsou nuceny k přesčasové práci. To vše za velmi nízkou mzdu.  Stejně jako výzkum v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajině byl i český výzkum součástí mezinárodního srovnávacího výzkumu Stitched up, který již od roku 2015 postupně v evropských zemích provádí a publikuje platforma Clean Clothes Campaign. NaZemi je součástí této platformy.

(1) Důstojnou mzdu by si dělníci a dělnice měli vydělat za běžný 40hodinový pracovní týden bez přesčasů. Tato mzda by jim měla umožnit, aby žili důstojný život, čili měli na jídlo, nájem, zdravotní péči, vzdělání. A rovněž aby si malou část peněz měli možnost uspořit na nepředvídatelné výdaje.

Tiskovou zprávu ke stažení najdete zde.

Líbí se vám, co děláme? Podpořte naši činnost!

Chci podpořit
Sdílejte článek