Férová snídaně NaZemi

Autor Gabriela Štěpánková
2
Leden
2017

Od roku 2011 pořádáme pravidelně druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade piknik s názvem Férová snídaně NaZemi. Je to skvělá příležitost podpořit lokální a fairtradové pěstitele.

 

Ve stejný den a ve stejný čas se v desítkách různých měst a obcí České republiky sejdou tisíce příznivců fair trade, aby společně posnídali lokální a fairtradové potraviny. A vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Připojují se tak k desetitisícům lidí na celém světě, kteří od roku 2004 slaví Světový den pro fair trade. Akce je celosvětově jedinečná tím, že jednotlivé snídaně neorganizuje žádná rozvojová nebo humanitární organizace, ale sami aktivní lidé v regionech - nejedná se navíc o řízené ochutnávky organizací, ale účastníci si na piknik donáší vlastní férové dobroty, svým nákupem tedy přímo podporují znevýhodněné pěstitele.

V roce 2011 se k prvnímu piknikování sešlo ve 41 českých a moravských městech 2 500 lidí, následující rok se snídalo již v 57 městech a obcích, v roce 2013 na 87 místech. Na poslední Férové snídani NaZemi se sešlo 6 500 lidí a piknikovali na 160 místech republiky - v parcích, zahradách či na loukách.

Heslem Férové snídaně v roce 2011 bylo „Neumím snídat sám" a natočen byl také stejnojmenný videoklip. Následující rok jsme se rozhodli podnítit účastníky, aby si vlastnoručně upekli a přinesli na snídani buchtu upečenou například z fairtradového kakaa, třtinového cukru a českých vajíček. Heslem snídaně roku 2012 tedy bylo Pochlub se svou buchtou a ke snídani byl opět natočen stejnojmenný zvací videoklip. V roce 2013 jsme chtěli dát najevo, že fair trade nemusí být jen příležitostnou záležitostí, ale že fairtradové potraviny se mohou stát součástí našeho každodenního života. Na to upozorňuje zvací videoklip s názvem Fair trade furt a všude! Na klipy z dalších ročníků se můžete podívat na kanále NaZemi na youtube.

Akce mívá velmi neformální a přátelskou atmosféru. Účastníci si sami přináší fairtradové potraviny, například kakao, kávu, čaj, ale třeba i domácí chleba upečený z místní mouky.

Happening se setkal s velkou odezvou v celostátních a zejména regionálních médiích. Například v roce 2013 bylo v médiích uveřejněno na 270 příspěvků, následující roky se pravidelně dostává do hlavní večerní zpravodajské relace České televize nebo TV Prima. 

Pořadateli v jednotlivých městech jsou učitelé, studenti, vedoucí ekologických či mateřských center, ale například i místní paní knihovnice, sociální pracovnice nebo maminka na mateřské dovolené. NaZemi celou akci připravuje, koordinuje a zastřešuje. Pokud se chcete připojit i ve svém městě, zkontaktujte koordinátora akce Stanislava Komínka.

Více informací o Férové snídani NaZemi se můžete dozvědět na stránkách akce www.ferovasnidane.cz nebo na www.facebook.com/ferovasnidane.

Sdílejte článek