Jak se v bangladéšské oděvní dílně hodnotí naplňování principů fair trade

Autor Gabriela Štěpánková
22
Říjen
2013

Markéta Nešporová navštívila během studijní stáže na tři měsíce Bangladéš. Podstatnou část praxe strávila se dvěma kamarádkami v komunitní textilní dílně Thanapara Swallows Development Society, která je členem Světové fairtradové organizace (WFTO). Přečtěte si její postřehy, jak je v této organizaci interně hodnoceno naplňování principů fair trade.

O tom, nakolik jsou v organizaci Thanapara Swallows Development Society na západě Bangladéše dodržovány principy fair trade dle WFTO rozhodují i samotní výrobci. Během setkání, která se konají přibližně čtyřikrát do roka, se o naplňování deseti standardů hlasuje pomocí knoflíků.

Každý ze zúčastněných dostane deset knoflíků, které rozdělí podle vlastního uvážení mezi pytlíčky s nápisem ANO a NE. Počty knoflíků v pytlíčcích jsou přepočítány na procenta, která vypovídají o vnímání situace ve výrobě.

Na prvních místech v žebříčku hodnocení se umísťuje Zákaz dětské práce, Rovnost pohlaví a Zapojení znevýhodněných obyvatel. Vedení organizace dbá, aby pracovníci měli dostatek informací a dobře chápali význam jednotlivých principů.

prace v oddeleni tkani je nejnarocnejsi a vyzaduje nejvic zkusenosti 800Výrazy jako Rovnost mužů a žen nebo Spravedlivá mzda mají v kontextu Bangladéše nesrovnatelně jiný význam než u nás, situace ve výrobě se ale neustále zlepšuje i díky dialogu výrobců s vedením a zpětné vazbě, kterou prostřednictvím tohoto hlasování získává.

Markéta Nešporová (narozená 1990) je studentkou magisterského stupně oboru Mezinárodní humanitární a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jako stážistka strávila v organizaci Thanapara Swallows Development Society 11 týdnů v období červen – srpen 2013.

Koukněte se také na Markétinu reportáž Jak se šije férově.

Sdílejte článek