Jak vypadají mzdy dělníků v oděvním průmyslu? Zjistěte víc v našem magazínu

Autor Anna Lazorová
27
Říjen
2021

Globální módní značky setrvale slibují zvýšení mezd, které platí dělníkům v oděvním průmyslu. Jak ale vypadají jejich dodavatelské řetězce ve skutečnosti? Zjistěte to s Fashion Checkerem. A prolistujte si náš nový magazín o situaci v oděvním průmyslu v době pandemie.

Fashion Checker je online aplikace, která vám ukáže, kolik vaše oblíbené značky platí svým zaměstnancům. Můžete zde vyhledat značky, které znáte a máte rádi, a zjistit, jak se chovají k lidem, kteří jejich oblečení šijí. Přečtěte si nový magazín od Clean Clothes Campaign, celosvětové sítě organizací, již jsme součástí, a zjistěte, co tyto mzdy pro dělníky znamenají.

Clean Clothes Campaign již dvě desetiletí bojuje proti vykořisťování v oděvním průmyslu. Za tu dobu jsme mohli vidět, jak kapitalistický obchodní model výroby módy, tedy maximalizovat zisky a minimalizovat náklady za každou cenu, stojí dělníky životy, zdraví nebo důstojnost. Lidská práva v oděvních dodavatelských řetězcích jsou dlouhodobě porušována i kvůli naprostému nedostatku transparentnosti - zjistit kde která značka vyrábí, jak se chová ke svým pracujícím a jestli jim platí tolik, aby se uživili, je velice těžké. A právě Fashion Checker se snaží vnést do dodavatelských řetězců více světla. 

Naším cílem je, aby bylo možné se z vyplácených mezd uživit a snížit rozdíl mezi mezi mzdami mužů a žen. Chceme také přinášet informace o spodní části dodavatelského řetězce - žádná značka nezveřejňuje údaje o svých nejhůře placených pracovnících.

Navštivte stránky fashionchecker.org, kde se dozvíte, jak můžete k řešení sami přispět. 

Sdílejte článek