KiK konečně odškodnil propuštěné odboráře

Autor Gabriela Štěpánková
14
Září
2018

Máme radost, že po našem zapojení se do případu neoprávněně propuštěných odborářů společnosti KiK Textil v Pardubicích a Vysokém Mýtě, byli tito zaměstnanci finančně odškodněni a soudní spor skončil smírem. Stalo se tak přibližně po roce a půl od jejich propuštění ze zaměstnání.

Společnost KiK Textil v lednu 2017 propustila několik vedoucích oblastních poboček krátce poté, co na pracovišti založili odborovou organizaci. Chtěli jednat především o výši mezd. Zástupci společnosti tvrdili, že jde o organizační změny a podání výpovědí měsíc po založení odborů označovali za shodu náhod. Za propuštěné se nicméně postavil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula s tím, že jde o zásadní porušení zaměstnaneckých práv. V březnu 2017 dokonce ČMKOS uspořádal tiskovou konferenci k novele zákoníku práce a k porušování odborových práv ve společnosti KiK Textil. Podrobněji si o počátečním vývoji celé kauzy můžete přečíst v Deníku Referendum. Jak situaci hodnotili odboráři, se můžete dozvědět tady.

V květnu 2017 podali propuštění zaměstnanci žaloby k příslušnému soudu na určení neplatnosti výpovědí. Po konzultaci se zástupci odborů ČMKOS jsme na počátku ledna 2018 vyzvali společně s našimi německými partnery z platformy Clean Clothes Campaign vedení německé centrály KiK, aby situaci řešili. Německá centrála odpověděla, že předává případ českému vedení KiK, protože je za situaci odpovědné. Zároveň nás upozornili, že odmítají naše nařčení. Nicméně další urgence našich německých partnerů přispěly nakonec k tomu, že v létě 2018 došlo ke smírnému ukončení soudního procesu a finančnímu odškodnění propuštěných. 

Sdílejte článek