Máme nové video s Annou Polívkovou ke kampani Obuj se do toho

Autor Gabriela Štěpánková
23
Září
2015

Podívejte se na naše nové video upozorňující na podmínky při výrobě obuvi. Natočilo ho pro nás studio Družina a účinkuje v něm Anna Polívková. V článku najdete také odpovědi na nejčastější dotazy, které nám v souvislosti s kampaní i videem kladete.

Odpovídáme na vámi nejčastěji pokládané otázky

O kampani Obuj se do toho

Kampaň Change your shoes a její česká sesterská kampaň Obuj se do toho jsou iniciativou za etický, udržitelný a transparentní dodavatelský řetězec v obuvnickém průmyslu. Aktivizujeme spotřebitele k tomu, aby požadovali lepší pracovní podmínky pro ty, kteří vyrábějí naše kožené i jiné boty. Provádíme výzkumy pracovních a environmentálních podmínek v kožedělném a obuvnickém průmyslu a na základě těchto zjištění rozvíjíme dialog s občany EU, politiky a obuvnickými značkami o problémech. Taktéž spolupracujeme s odbory a organizacemi zabývajícími se pracovními právy a podporujeme jejich snahu o lepší pracovní podmínky v zemích, kde se boty vyrábí.

V kampani Change your shoes spolupracuje 15 evropských a 3 asijské organizace.

Udělejte první krok a podpořte změnu v obuvnickém průmyslu i vy. Stáhněte si aplikaci Change Your Shoes již dnes.

iOS: https://itunes.apple.com/app/id1003067797

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cantat.cys

Věnujete se jenom obuvnickému průmyslu, přitom jiné oblasti jsou na tom také špatně.

Ano, je mnoho oblastí, které potřebují změnu. My se zaměřujeme na obuvnický a oděvní průmysl. Snažíme se však sledovat i jiné sektory - výrobu elektroniky, hraček, nebo pěstování plodin jako káva nebo kakao. Bohužel nemůžeme obsáhnout všechno, nicméně věříme, že alespoň v některých oblastech můžeme dosáhnout změny. Informace o dalších oblastech, kterým se věnujeme najdete na stránkách www.nazemi.cz.

Na co je appka dobrá a co chcete dosáhnout?

Pomocí aplikace chceme vyjádřit podporu lidí (spotřebitelů) pro změnu pravidel v obuvnickém průmyslu. Kroky sbíráme v celé Evropě a jejich finální počet odevzdáme evropským politikům v březnu 2016. Požadovat budeme zejména přehledný dodavatelský řetězec, bezpečné produkty pro spotřebitele i zlepšení pracovních podmínek. To jsou oblasti, kde může EU jednat. Abychom mohli na problém více a lépe upozornit, potřebujeme podporu lidí jako jste vy, jinými slovy podporu ze strany spotřebitelů.

Ale pak si ti lidi, kteří boty vyrábějí, nevydělají ani to co teď a přijdou o práci.

Jde nám o systémovou změnu v celém obuvnickém průmyslu, o to, aby si dělníci a dělnice vydělali důstojnou mzdu, aby pracovali v bezpečných a lidských pracovních podmínkách. Nevyzýváme k bojkotům, ale naopak jednáme s firmami, aby svoji praxi zlepšovaly a aby se to, jak se dnes dělí zisk z prodeje bot měnilo k spravedlivějšímu nastavení. 

Jsou nějaké příklady dobré praxe, kde máme nakupovat? Jsou etičtěji vyrobené boty dražší?

Problémem je, že ačkoliv rádi ukážeme pár malých firem, které vyrábějí boty udržitelnějším způsobem (například Inkkas Czech nebo soleRebels), potřebná je celková změna obuvnického průmyslu, a to u velkých hráčů. Proto považujeme za nutné s nimi jednat, aby změnili svoji praxi ve prospěch lidí i přírody. 

Věříme, že v konečném důsledku by boty vyrobené eticky nemusely být dražší  když se podíváte na to, jak se dělí mezi jednotlivé články výrobního řetězce to, co za boty zaplatíme, je zřejmé, že při přeuspořádání tohoto rozdělení, by nemusely etičtější boty stát víc. Určitě nechceme propagovat nedostupná řešení – naopak chceme, abychom si všichni nemuseli říkat, že je to nedostupný „luxus“, ale byli si jistí, že i běžně dostupné značky se chovají odpovědně.

Sdílejte článek