Spouštíme Nerůstovou akademii 2022

Autor
16
Únor
2022

Řešení sociálně-ekologických krizí v rámci růstového kapitalismu nejsou dostatečná. Zároveň však v rámci našich každodenních činností nemáme většinou čas vzdělávat se o nových alternativách. Nerůst představuje jednu z těch komplexních. Přihlaště se na Nerůstovou akademii 2022 a dopřejte si čas na hlubší poznávání nerůstu a zkoumání řady možných transfomativních řešení, které toto hnutí prosazuje.

O kurzu

V důsledku neustále se zvětšující ekonomiky se dnes nacházíme uprostřed šestého masového vymírání druhů, jsme na cestě ke klimatickému rozvratu a i přes nesmírné materiální bohatství je na světě velký počet lidí, jejichž základní potřeby nejsou naplněné. Navzdory tomu jsou navrhovaná řešení současných vlád a mezinárodních institucí pořád v zajetí růstového myšlení a technooptimismu, které současné krize neudržitelnosti, nerovnosti a nespravedlnosti často jen dále prohlubuje.

 

Všimli jsme si, že během každodenních pracovních či aktivistických povinností máme málo času na zpomalení a hlubší zkoumání nových směrů. I díky tomu často propagujeme řešení, která na současné výzvy nestačí. Právě proto jsme se rozhodli vytvořit prostor pro společné učení, reflexi a diskuzi o hlubších příčinách současného stavu a možných cest z něj.

Během intenzivního vzdělávacího programu chceme prozkoumat hnutí nerůstu, které si klade za cíl opustit růstové paradigma a najít způsoby, jak zmenšovat naší ekonomiku a zároveň zvyšovat kvalitu života pro všechny. Během vzdělávacího programu se budeme věnovat kritické analýze růstového kapitalismu a předpokladů, na kterých stojí, budeme prozkoumávat nové přístupy i konkrétní návrhy politik, které nerůstové hnutí prosazuje, a přemýšlet o možných strategiích jejich prosazování v českém prostředí. 

Podrobný popis programu najdete ZDE

Pro koho je kurz určený
Kurz je určen pro lidi, kteří mají zkušenost s prací na environmentálních, sociálních, politických a/nebo ekonomických změnách a chtějí společně zkoumat nová transformativní přístupy. Věříme, že vytvoříme učící se komunitu lidí s různým zaměřením, kteří se budou vzájemně inspirovat a obohacovat. 

Přihlášení se do kurzu vyžaduje závazek zúčastnit se většiny setkání online i na živo, aktivní znalost angličtiny a vyhrazení si času na přípravu na jednotlivá setkání v rozsahu cca 2-3 hodin (čtení článků, či zhlédnutí videí).

Kapacita kurzu je 20-25 účastníků a účastnic. V případě, že by počet zájemců a zájemkyň přesáhl tuto kapacitu, budeme vybírat tak, aby vznikla různorodá skupina, která podpoří společné učení. Kurz je pro účastníky a účastnice zdarma.

Forma
Setkání proběhnou v datech 16.3., 31.3., 14.4., 28.4., 12.5., 16.6. a 1.7. Budou tvořená přednáškami, diskuzemi, ale taky praktickými participativními cvičeními, která mají za cíl rozvinout praktické dovednosti (systémové myšlení, komunikace nerůstu a další..). Některá setkání proběhnou online, dvě v Brně a jedno v Praze naživo. 

 

Přihlašujte se zde do 4. 3. 2022. 

V případě jakýchkoliv dotazů, kontaktuje nás na tadeas.zdarsky@nazemi.cz 

Projekt na rozšiřování povědomí o nerůstu vzniká v spolupráci s Nadací Rosy Luxemburgové

Podrobný program Nerůstové akademie 2022

k nahlédnutí zde
Sdílejte článek