Bude home office nový normál? Debata NaZemi otevřela stěžejní téma

Autor Tereza Volmutová
22
Prosinec
2020

Brno 22. 12. 2020 – Organizace NaZemi zveřejnila záznam debaty “Práce z domu. Šlechtí člověka?” věnované práci z domova. Politoložka, právnička a novinářka v diskusi otevřely nejzásadnější aspekty práce na home office, který se stal vinou pandemie novou realitou pro velkou část pracujících.

Český trh práce zažívá vinou pandemie koronaviru dramatické proměny. Jednou z nich je i přechod podstatné části zaměstnání v soukromém i veřejném sektoru na tzv. home office. Dosud nepříliš probádané téma otevřely v debatě pořádané NaZemi politoložka Kateřina Smejkalová z české pobočky německého think-tanku Friedrich Ebert Stiftung, právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárka Homfray a moderovala novinářka Deníku Referendum Gaby Khazalová

VIDEO záznamu debaty najdete ZDE

 „Bude home office novou normalitou? Na bilanci je ještě brzo, ještě nejsme venku z pandemie, abychom mohli zhodnotit, jestli nás to bude v takové míře doprovázet i v budoucnu. Problémy, které se k práci z domu vážou, se před námi teprve naplno rozprostřely,“ uvažovala v úvodu debaty Kateřina Smejkalová.

Panelistky se věnovaly mj. loňské studii think-tanku německých odborů: „Ta zjišťovala, jak pracující využívají flexibilní formy práce a zda mají víc volného času. A dospěla k dost zneklidňujícím závěrům. Je třeba jinak se dívat na ženy a muže, protože svůj čas organizují diametrálně jinak. V případě, že mají ženy i muži možnost pracovat flexibilně, tak sice oba vykonají více výdělečné práce pro zaměstnavatele, nicméně ženy vykonají více péče, kdežto muži tak činí na úkor péče. Prohlubují se tak všechny nerovnosti mezi pohlavími. A aby těch závažných závěrů nebylo málo, zjistilo se, že muži ani ženy díky flexibilním formám práce nezískávají víc volného času,“ vysvětlovala Smejkalová.

„Studie dospěla k tomu, že hlavní příčinou těchto negativních jevů je, že práce z domu a další formy flexibilního zaměstnání nejsou dosud dostatečně regulovány,“ dodala.

„Zákoník práce nezmiňuje, že by zaměstnavatel nezodpovídal za pracovní úraz, pokud se stane v domácnosti. Zároveň ale předpokládá, že zaměstnavatel nese zodpovědnost za to, jak ten home office vypadá. Jestli třeba zaměstnanec nemá postavenou rychlovarnou konvici vedle notebooku. Je otázka, jak tohle vyřešit, a jestli by to bylo vůbec žádoucí. Je to práce a ta má pravidla, ale zároveň je to doma, kde máme právo na soukromí. Potřebujeme najít nějaké kompromisní řešení, které by vyvážilo tyto protichůdné hodnoty,“ uvažovala Šárka Homfray.

Pracoviště podle Kateřiny Smejkalové fungovalo odjakživa jako určitý sociální nivelizátor, který stíral sociální rozdíly mezi zaměstnanci – tis i byli na pracovišti rovni. Home office najednou vrací sociální otázku do hry: „Největšími vítězi jsou pracující, kteří mají tak velké byty, že v nich mají třeba místnost navíc, kterou mohou využívat jako pracovnu. A kdo se na to může spolehnout?“ ptala se politoložka. „Když se bavíme o tiskárnách nebo počítačích, tak může zaměstnavatel přispět. Ale nemůžeme předpokládat, že teď zaměstnavatelé budou zaměstnancům přispívat na větší byty.“

„Fenomény jako digitalizace, automatizace, pandemie či klimatická změna dramaticky ovlivňují podoby práce po celém světě – a Česká republika není výjimkou. Právě těmto fenoménům jsme v NaZemi zasvětili sérii debat v rámci projektu Když práce nešlechtí, který podpořil Active Citizens Fund,“ vysvětluje koordinátorka projektu Tereza Volmutová.

„Pokud jste nestihli minulý týden skvělou diskuzi na téma práce z domova, tak teď si ji můžete pustit ze záznamu. Našlapaná hodina, kde vám zodpoví všechny vaše otázky, které vás pravděpodobně už napadly,“ komentovala zveřejnění záznamu iniciativa Práce na drátě, která sdružující zaměstnance a zaměstnankyně call center a IT sektoru z celé České republice.

Novinky, aktuální témata a další debaty z cyklu Když práce nešlechtí sledujte nás Facebooku, Twitteru, na stránkách www.nazemi.cz a www.pracebudoucnosti.cz, anebo pod hashtagy #pracebudoucnosti #kdyzpraceneslechti #gigeconomy #sodvahou.

 

Kontakt:

Petr Bittner

petr.bittner@nazemi.cz +420 724 202 681

Tereza Volmutová

tereza.volmutova@nazemi.cz +420 737 813 836

Sdílejte článek