Bangladéšská Rana Plaza dva roky po tragédii
V pátek 24. dubna uplynou dva roky od nejtragičtější nehody v dějinách oděvního průmyslu. Osm pater zříceného betonu továrního komplexu Rana Plaza v bangladéšské Dháce tehdy pohřbilo 1 134 lidí, převážně dělnic, a zanechalo 2 500 zraněných. Clean Clothes Campaing (CCC) s partnery připomíná tragédii výzvou k mezinárodní akci požadující okamžité vyplacení oprávněného odškodnění obětem a pozůstalým.
Mezinárodní organizace práce v rámci tzv. úmluvy o Rana Plaza (Rana Plaza Arrangement) zřídila v lednu 2014 kompenzační fond (Donors Trust Fund) pro oběti a pozůstalé. Všechny oděvní společnosti působící v Bangladéši byly vyzvány, aby přispěly do fondu, jehož cílová částka byla stanovena na třicet milionů amerických dolarů.
Představitelé oděvních společností v průběhu vyjednávání konečné podoby dohody odmítli nastavení konkrétní výše finančních příspěvků pro jednotlivé značky i jejich povinné zveřejnění. Místo toho striktně trvali na dobrovolnosti s důvěrou, že společnosti a další relevantní aktéři vloží do fondu velkorysé částky, které zajistí dostatečné množství peněz na kompenzace. Tento systém zatím bohužel selhává a ve fondu po dvou letech od tragédie stále chybí šest milionů dolarů.
Oděvní společnosti dlouhou dobu odkládaly platby do fondu a téměř všechny přímo spojené s dodavateli v Rana Plaza nakonec nepřispěly dostatečným množstvím finančních prostředků. Některé společnosti, například Mango, Matalan či Inditex, dokonce odmítly zveřejnit částky, jimiž skutečně přispěly. Postoj většiny z nich k odpovědnosti za zraněné a pozůstalé, kteří stále čekají na oprávněné kompenzace v plné výši, je proto více než problematický.
Velmi nepříkladně se zachovala značka Benetton, která se dlouhodobě odmítala podílet na kompenzacích. Její představitelé až letos v únoru slíbili, že zaplatí v průběhu několika týdnů. Zároveň prohlásili, že spolupracují s nezávislou a důvěryhodnou institucí, která jim pomůže určit, jakou částkou by měl Benetton přispět.
Po masivní mezinárodní kampani Pay Up! požadující příspěvek ve výši 5 milionů amerických dolarů společnost minulý týden konečně oznámila, že do fondu přispěje částkou 1,1 milionu dolarů. Zveřejnila také instituci, která stála za „výpočtem“ optimálního příspěvku. Jedná se o ryze komerční firmu PricewaterhouseCoopers (PwC). Její odhad posvětila organizace WRAP, kterou představitelé Benettonu charakterizovali jako „nevládní organizaci“ věnující se dodržování sociálních standardů.
Ve skutečnosti je WRAP auditorská a certifikační společnost sponzorovaná oděvním průmyslem s nepříliš dobrou pověstí. Například továrna Garib and Garib v Dháce, která shořela v roce 2010 a kde zemřely přes dvě desítky zaměstnanců, byla certifikována právě touto organizací. Ineke Zeldenrust ze CCC k tomu dodává: „Benetton promarnil čas i peníze ve snaze legitimizovat svůj nedostatečný příspěvek do fondu. Velmi problematické je, že se spojil s firmou bez zkušeností s kauzami, které se týkají lidských práv. V případě, že odhad PwC je podpořen jednou z nejméně uznávaných auditorských organizací v oboru, by se měla ihned rozsvítit červená. Benetton nám bohužel přiznal svoji pravou barvu.“
Vzhledem k nepříznivému vývoji CCC připomíná ve spolupráci se zástupci odborového hnutí i dalšími partnery druhé výročí tragédie výzvou k mezinárodní akci (Global Day of Action) požadující okamžité vyplacení oprávněného odškodnění obětem a pozůstalým a apelem adresovaným všem oděvním společnostem operujícím v Bangladéši, které ještě nepodepsaly závaznou dohodu o bezpečnosti (Bangladesh Accord on Fire and Building Safety), aby tak neprodleně učinily.
Solidární veřejné akce již proběhly 18. dubna v Itálii. Další budou následovat například ve Velké Británii, Belgii, Francii, Něměcku, Španělsku, USA a samozřejmě i v samotné Bangladéši.