Tipy na filmy promítané v rámci Jednoho světa v Brně

Autor Gabriela Štěpánková
ŠtítkyNaZemi
24
Březen
2017

Podporujeme již osmnáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (www.jedensvet.cz/2017) pořádaný obecně prospěšnou společností Člověk v tísni. Kromě Prahy se festival koná v dalších 32 městech.  V Brně proběhne od 27. března do 4. dubna. 

Letošní téma festivalu „Umění spolupráce“ připomíná  hodnotu společného úsilí a sdílení. Jak doplňuje Kateřina Petrášová, koordinátorka festivalu v Brně: „Spolupráce je důležitá dovednost, kterou se musíme naučit, není to samozřejmost. Dnešní společnost přijímá hlavně negativní sdělení, a proto je nutné volit pozitivně vyznívající téma, které nám ukáže, že zvládnutí umění spolupráce nás povede správným směrem.“
 
Letošní filmová nabídka nás zavede mj. do Číny, Iráku, na Andamanské ostrovy, do Sýrie  či na Donbas. Ukáže vzestup řeckého politického seskupení Zlatý úsvit, zavede nás do měst duchů v Číně, ukáže důsledky výroby elektroniky. Kuriozitou letošního ročníku je dokument, který naznačí jak využít hmyz v boji proti hladomoru či sonda do života nejmladší starostky v Turecku. Velkou pozornost letošní ročník věnuje i příběhům pacientů s Alzheimerovou nemocí, autistů či HIV pozitivních lidí a nevyhýbá se ani problematice povinného očkování v českém prostředí. 
 
V Brně můžete festival navštívit v kinech Art, Scala, v Moravské galerii UMPRUM, v Café Práh nebo v kavárně Praha. Předprodej odstartoval již 9. března.
 
Žáky a studenty čeká pod záštitou SVČ Lužánky speciálně vybraná nabídka filmů pro školy, kdy po zhlédnutí dokumentů mohou diskutovat o aktuálních tématech s dokumentaristy, vystupujícími či odborníky na dané téma. Odborníci a odbornice z NaZemi budou na školách hosty debat po promítání filmu Zemřít pro design. Co se týče večerních projekcí, budeme se účastnit debat po filmu Stroje (29. března v kině Art) a Výchova k válce (30. března v kině Art).
 
Naše tipy na filmy:
 

StrojeRahul Jain, India, Germany, Finland | 2016 | 71 min

K Indii neodmyslitelně patří pestrobarevné látky. Poněkud ve stínu však zůstává, kdo a jakým způsobem je v dnešní době vyrábí. Snímek nás zavádí do ponurého prostředí textilní továrny, kde hlavní roli zastávají stroje, vozíky, kádě s barvami a rozmanitá směs zvuků, které vydávají. Uprostřed tohoto mechanického světa se pohybují pracovníci továrny – muži různého věku i smýšlení, kteří postupně splývají se zautomatizovanými procesy a sami se stávají jen další součástí strojové výroby. Dokument prostřednictvím působivých obrazů zachycuje životy, z nichž se pestré barvy pomalu vytrácejí.

Zemřít pro design, Sue Williams, USA | 2016 | 73 min

Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě – a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

Výchova k válceAdéla Komrzý, Czech Republic | 2016 | 69 min

Fanatický Islámský stát, terorismus, agresivní politika Ruska… Zostřující se geopolitická situace přinesla i do České republiky nové obavy o bezpečnost. Do hry se tak po dlouhé době relativního klidu a míru vrátily otázky, zda bychom se byli schopni agresi ubránit. Armáda, zbrojařský průmysl i bojůvky bývalých vojáků se začínají připravovat. Generace dnešních čtyřicátníků si z komunistického školství ještě pamatuje brannou výchovu. Díky iniciativě POKOS ministerstva obrany se na mnohé školy tento předmět pomalu vrací ve formě ukázek a přednášek profesionálních vojáků. Co dnešní děti vědí o zbraních? Šly by bojovat za tuto zemi? Studentský dokument FAMU sleduje, jak se česká společnost připravuje na válku.

Doporučujeme také filmy Čekání  (uprchlické téma) a Do zbraně (zbrojní průmysl).

Sdílejte článek