Rekordních 7 800 lidí piknikovalo na podporu pěstitelů

Autor Gabriela Štěpánková
13
Kvě
2017

Přesně na 164 místech se v sobotu uskutečnil piknik Férová snídaně NaZemi na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Sešel se na něm rekordní počet lidí, o 1 300 více než loni, kdy se snídalo na 161 místech. Piknik se konal již posedmé. Lidé si na dekách pochutnávali na fairtradové kávě či čaji a doma napečených buchtách z fairtradového cukru a kakaa. Nechyběly ani vajíčka, sýry, mléko či med od místních farmářů. Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.

Počasí letošnímu ročníku vesměs přálo. Až na pár výjimek, kdy déšť snídající zahnal pod střechu, bylo krásně a lidé si piknik užívali v parcích, zámeckých zahradách, na náměstích či školních zahradách. Nejvíce lidí přišlo v Prachaticích, a to hned 300, následují s 250 lidmi Zbiroh a Vsetín, který je tzv. Fairtradovým městem. „U nás se jedná už o tradiční akci, na kterou jsou lidé zvyklí,“ uvedla k počtu snídajících vsetínská organizátorka Michaela Hlinská. „Děti si hrály v dětském koutku, vymalovávaly omalovánky, řešily kvíz. Soutěžili jsme také o nejlepší fairtradovou pochutinu, vyhrála paní Veronika Jurásková s čokoládovými muffiny. Byla v nich mouka od pana Slováka z pekárny Horní Lideč a fairtradové kakao, kokos, rozinky a třtinový cukr. Připojili jsme se také k aktivitě města – Adoptuj si svůj truhlík – účastníci si mohli květinami osázet svůj truhlík, který následně umístí ve městě a musí o něj v průběhu roku pečovat,“ doplnila Hlinská.

Místem kde se snídaně konala poprvé, a hned přišel rekordní počet lidí, byla obec Horka nad Moravou, kde akci pořádali žáci a žačky místní školy. „Na školní zahradu přišlo na 230 dětí s rodiči i další lidé z obce. Žáci z devátého ročníku akci pořádali v rámci projektu, ve kterém měli za úkol najít ve svém okolí farmáře a nakoupit od nich suroviny za peníze, které získali za sběr papíru. Z nakoupených surovin pak dva dny ve školní jídelně připravovali pochutiny. Další žáci se s problematikou fair trade a odpovědné spotřeby seznámili na výstavě Plné ruce práce, která pojednává o pěstitelích kávy,“ upřesnila místní organizátorka, školní psycholožka Kateřina Lerchová.

S ohledem na počet obyvatel se nejvíce lidí pikniku zúčastnilo ve středočeské vesničce Hlízov. Z 550 obyvatel přišlo 150. Snídaně se totiž konala v rámci druhého ročníku pochodu za Sv. Jakubem. „Kromě doma připravených dobrot, jsme pro místní uspořádali raut, na kterém jsme podávali sýry od zdejších farmářů, mléko od farmáře z vedlejších Chotusic, opékali jsme místní hlízovské uzeniny. Akce se nám velmi vydařila, dokonce i počasí nám přálo,“ řekl k Férové snídani v Hlízově její organizátor Jakub Skýva.

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. První ročník se konal před sedmi lety na 41 místech. „Těší nás, že letos přišel tak velký počet lidí. Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v dané lokalitě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Místními organizátory jsou aktivní jednotlivci, ale i celé školy, města, různá ekocentra nebo knihovny,“ uvedla Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují lokální farmářské produkty a u exotických produktů jako jsou třeba káva, kakao nebo banány vyžadují ty s certifikací Fairtrade. Za ně totiž pěstitelé dostávají spravedlivě zaplaceno, mohou je pěstovat s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Zaměstnanci běžných banánových plantáží pracují 12 hodin denně, ale platí jim jen za osm, mzda jim nestačí ani na základní rodinné výdaje. Pracují s nebezpečnými chemikáliemi a nemohou vstupovat do odborů. Pěstitelé kávy se zase nejvíce potýkají s nízkými výkupními cenami, které za kávu jejich rodině místní výkupci platí.

Letošní ročník Férové snídaně NaZemi byl zaměřen na fairtradové banány, které jsou pro české spotřebitele obtížně dostupné. Účastníci snídaně mohli podepsat petici adresovanou zástupcům českých supermarketů, aby zařadili do nabídky více fairtradových produktů.

Místa, kde se snídalo, najdete na www.ferovasnidane.cz. Fotografie z akce najdete zde.

Sdílejte článek