Škola a nemocnice vyhrály soutěž o Fairtradový počin roku

Autor Gabriela Štěpánková
24
Duben
2017

Fairtradová svačinka v Nemocnici TGM Hodonín a Fairtradová večeře na Masarykově základní škole Litoměřice. To jsou dvě akce, propojené lokálními a fairtradovými dobrotami, které se stejným počtem bodů získaly ocenění Fairtradový počin roku 2016. Jedná se o nejinspirativnější akce na podporu fair trade, které se v loňském roce v České republice udály. Odbornou porotu tvořili členové kampaně Fairtradová města a školy, mezi nimi i NaZemi. Cenu veřejnosti vyhrálo Gymnázium  Mimoň. 

„K hnutí fair trade jsme se připojili roku 2013 a od té doby pořádáme Fairtradovou svačinku pro naše zaměstnance. Akce je mezi nimi čím dál oblíbenější, loni se jí zúčastnila více než stovka zaměstnanců a zaměstnankyň,“ uvedla k ocenění ředitelka Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová. „Přidali jsme se k městu, které má titul Fairtradové město. Základní motivací nemocnice bylo podpořit koupí fairtradových výrobků lidi v tzv. rozvojových zemích a tím jim v důsledku umožnit lepší dostupnost zdravotní péče. Chtěli jsme být rovněž vzorem i pro ostatní nemocnice a jsme rádi, že toto ocenění k tomu může ještě více přispět,“ doplnil iniciátor vítězné akce Zdeněk Grombiřík. Město Hodonín se vedle Fairtradové svačinky v nemocnici zapojuje také do Férové snídaně NaZemi, pořádá výstavy s tématem odpovědné spotřeby či propaguje fair trade na různých veřejných akcích.

 Se stejným počtem bodů jako nemocnice stanula na prvním místě ZŠ Masarykova Litoměřice s akcí 1. Fairtradová večeře v České republice. Ředitel školy Karel Kynzl při dnešním předávání ceny tento úspěch okomentoval slovy: „Vítězství v soutěži Fairtradový počin roku nás velmi potěšilo a povzbudilo.“ „Sami na náš počin rádi vzpomínáme, byl to den, který se opravdu vydařil. K vítězství mohl přispět i fakt, že výtěžek akce jsme zprostředkovaně poslali do školy v Keni,“ doplnila paní učitelka Iveta Dragoňová. Oceněná Fairtradová večeře se konala loni v květnu. Dorazil na ni historický dvoupatrový londýnský autobus, jež sloužil jako kavárna. Po zahradě vyrostly stánky s fairtradovým čajem, vínem, sladkostmi a výrobky jednotlivých tříd, které si žáci a žačky sami prodávali. Důležitou složkou akce pak byla propagace, díky ní na akci dorazilo rekordních 500 návštěvníků z řad rodičů, žáků i litoměřické veřejnosti. Vyvrcholením celého odpoledne pak byla večeře – guláš vyrobený z dostupných fairtradových ingrediencí. Podpoře fairtradových pěstitelů se škola věnuje po celý rok. Mezi další akce patří například vánoční prodej fairtradových muffinů či listopadový týden globálního vzdělávání, který nabídl mnoho přednášek a výstupů žáků a žákyň. Škola se rovněž připojila ke kampani Za férové banány a v únoru oslavila již páté výročí obhájení titulu Fairtradová škola.

Při hodnocení Fairtradového počinu roku se zvažovalo, do jaké míry je počin inovativní v českém prostředí, jaký má dopad na zvýšení povědomí o fair trade či na zvýšení prodeje fairtradových výrobků. Hlasovat mohla každá fairtradová řídící skupina a dále koordinující organizace Ekumenická akademie, Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi, které soutěž vyhlašovaly.

Součástí soutěže byla i cena veřejnosti. Ta udělila nejvíce hlasů Gymnáziu v Mimoni za mimořádné úsilí v podpoře fair trade, včetně zapojování místních médií. Vysoce hodnocenou akcí byl také dotační program města Litoměřice na podporu fairtradových aktivit nebo Kroměřížský fairtradový den.

Masarykova ZŠ Litoměřice se stala v roce 2012 vůbec první Fairtradovou školou v České republice. Gymnázium v Mimoni je první Fairtradovou školou v Libereckém kraji. Města Litoměřice a Hodonín patří mezi 11 Fairtradových měst v ČR a zařadila se tak po bok více než 1 700 měst po celém světě, která systematicky podporují fair trade.

Sdílejte článek