Skotsko se stalo fairtradovým národem, Skotové to vítají
Fairtradové produkty jsou ve srovnání s Českou republikou ve Skotsku výrazně dostupnější. Vyšší je i povědomí běžných Skotů o fair trade. Díky tomu se v únoru Skotsko po letech úsilí stalo druhým Fairtradovým národem na světě.
Jako první získal tento titul v roce 2008 Wales. Kritéria, která muselo Skotsko splnit, byla zaměřena na povědomí o fair trade, nákup fairtradových produktů či dosažení určitých procent Fairtradových měst a škol. Přesto by běžní Skotové uvítali ještě větší dostupnost fairtradového zboží a větší osvětu na školách.
Lizzie MacKenzie, provozovatelka restaurace Corrour Station House Restaurant, která kromě fairtradové kávy nabízí svým hostům jídla připravená z bio a lokálních surovin, nám k ocenění Skotska řekla:
„Jsem ráda, že se Skotsko stalo fairtradovým národem. V naší restauraci používáme fairtrade kávu a také cukr do dezertů. Bohužel i ve Skotsku o fair trade lidé příliš nevědí. Řetězec Co-operative má širokou nabídku fairtradových produktů, ale většina běžných obchodů má v sortimentu jenom několik produktů. Je to škoda, protože by lidé měli vědět odkud jejich jídlo pochází a za jakých podmínek jsou suroviny pěstovány. Bylo by dobré, aby fairtradové produkty byly více zastoupeny v prodejní síti, a také cenově dostupnější. Také si myslím, že by se fair trade mělo víc mluvit ve školách.“