Světové značky musí kompenzovat následky neodpovědné výroby a přispět k bezpečnosti pracujících. Podepište apel!

Autor Petr Mareš
30
Duben
2013

Tragédie v Savaru na předměstí bangladéšské Dháky si vyžádala již přes 1 100 obětí. Pracující (převážně ženy) zde vyráběli oděvy pro řadu evropských i amerických značek. Některé z nich již přiznaly, že továrny v Rana Plaza dodávaly zboží i jim (Primark, Bon Marche, Joe Fresh, Mango apod.). Předpokládá se potvrzení i dalších významných odběratelů.

Přestože byli majitelé budovy a továren upozorněni na problémy v souvislosti s bezpečností budovy již před katastrofou, dělnice a dělníci byli přinuceni k práci. Následkem takové neodpovědnosti byly zničeny životy tisíce rodin. Závažná zranění si vyžádala okamžitou a náročnou zdravotní péči, přičemž je zřejmé, že mnozí pracující budou trpět trvalými následky. Značky proto musí přijmout odpovědnost za zmařené životy i trvalé následky přeživších a přistoupit k okamžité kompenzaci.

Komenpenzace tragédie není ale sama o sobě dostatečným řešením, protože bangladéšské továrny se dlouhodobě potýkají se závažnými problémy v souvislosti s bezpečností práce a nehody jsou zde poměrně časté. Pracující proto každý den musí čelit značnému riziku. Po zřícení Rana Plaza není možné, aby se světové značky nadále vyhýbaly odpovědnosti. Musí skončit s výmluvami a přistoupit k podepsání závazné dohody (Bangladesh Fire and Building Safety Agreement), která zajistí bezpečnost pracujících. Výmluv už bylo opravdu dost!

Připojte se k výzvě a řekněte zástupcům světových značek, aby přijali odpovědnost a podepsali Bangladesh Fire and Building Safety Agreement!

Sdílejte článek