Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování

Autor Gabriela Štěpánková
10
Duben
2014

Praha, 10. dubna 2014 – Na tři desítky českých kandidátů a kandidátek do Evropského parlamentu napříč politickým spektrem se zavázaly podporovat po svém zvolení ekonomiku, v níž jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě. Stalo se tak v rámci celoevropské kampaně Volím fair trade, která byla v ČR spuštěna právě dnes. Kampaň podpořili také kandidáti na předsednictví Evropské komisi Martin Schulz (kandidát Strany evropských socialistů) a Ska Kellerová (kandidátka za Evropskou stranu zelených).

V rámci Evropy byla kampaň oficiálně spuštěna na zasedání Pracovní skupiny pro fair trade v Evropském parlamentu 4. dubna 2014.

„Princip svobodného, ale zároveň i spravedlivého obchodu je spolu s udržitelným rozvojem zakotven v samotné Smlouvě o Evropské unii. Přesto se na spravedlnost a udržitelnost při tvorbě evropských politik často zapomíná. Proto hledáme ambasadory fair trade, kteří budou tyto principy hájit při své praktické práci v Evropském parlamentu,“ uvedla Barbora Mrázková, koordinátorka kampaně Volím fair trade. Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 – 2019 byl podepsán například lídrem kandidátky ČSSD Janem Kellerem, jedničkou kandidátky KSČM Kateřinou Konečnou, lídrem kandidátky KDU-ČSL Pavlem Svobodou a Strany zelených Ondřejem Liškou. Ve Straně zelených našla kampaň nejsilnější podporu.

Požadavky kampaně, mezi nimi například podpora takové ekonomiky a byznysu, ve kterých jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě, získávají čím dál tím větší podporu občanů, nevládních organizací i veřejných institucí. Jako příklad iniciativ v ČR uveďme úspěšné kampaně Fairtradová města či Fairtradové školy. Velké oblibě se rovněž těší komunitní akce Férová snídaně ve vašem městě. Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala ve 41 městech, v roce 2012 to bylo již v 57 a vloni dokonce v 87 městech. Celkem loni fairtradové a lokální potraviny posnídalo 2 800 lidí. Letos se budou moci příznivci fair trade společně sejít na férovém pikniku v sobotu 10. května. Připojí se tak k desetitisícům lidí, kteří v tento den po celém světě slaví Světový den pro fair trade.

Fairtradové hnutí tvoří 2,5 milionu pěstitelů a řemeslníků ze 70 zemí, 24 certifikačních iniciativ, více než 500 specializovaných dovozců fair trade, 4 000 specializovaných obchodů a více než 100 000 dobrovolníků. Známka FAIRTRADE® je dnes nejznámější a nejrozšířenější etickou známkou na světě. Roční obrat produktů označených zelenomodrým logem přesahuje 4,8 miliard euro a prodávají se ve 125 zemích světa. V České republice činil v roce 2012 maloobchodní obrat fairtradových výrobků celkem 113 milionů korun, což představuje oproti roku 2011 23% nárůst.

Citace kandidátů:
„Spravedlivé rozdělování výsledků práce je jedním z největších problémů současného světa. Princip fair trade, který zajišťuje spravedlivý podíl prvovýrobců na konečné ceně výrobku je jedním z možných řešení tohoto problému a proto jej podporuji," uvedl k podpoře kandidát za ČSSD Jan Keller.

„Zapojením do kampaně Volím fair trade chceme jasně říct, že odmítáme výrobky, za nimiž stojí nelidské pracovní podmínky či devastace životního prostředí. Spravedlivý obchod vždy byl jedním ze zelených témat. Kdo jiný než právě kandidáti a kandidátky zelených by měli být mezi prvními ambasadory kampaně Volím fair trade,“ sdělil k zapojení kandidát za Stranu zelených Ondřej Liška.

„Fair trade podporuji, protože si myslím, že je fair, aby všichni lidé dostávali za práci odpovídající mzdu a aby svou práci mohli odvádět ve slušných podmínkách. Pro Evropana 21. století by to ovšem měla být samozřejmost,“ řekl k podpoře kandidát za KDU-ČSL Pavel Svoboda.

„Fairtradové výrobky jsem si oblíbila již před mnoha lety a to i proto, že jejich nákupem mohu podpořit myšlenku, které věřím a která je zcela v souladu s hodnotami, které se snažím prosazovat ve své práci. Bylo pro mne tedy přirozené podpořit projekt i jako kandidátka do voleb do EP. Myslím, že bude skvělé, pokud se podaří v EP vytvořit ještě silnější skupinu poslanců, než tomu bylo po posledních volbách, která bude moci daleko hlasitěji podporovat tento systém i v různých nařízeních, směrnicích a strategiích EU,“ uvedla kandidátka za KSČM Kateřina Konečná.

Kampaň Volím fair trade

Celoevropská kampaň Volím fair trade spojuje ty kandidáty a kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu, kteří chtějí podporovat ekonomiku a podnikání, ve kterých jsou lidé na prvním místě a kde ekonomické aktivity podporují udržitelný život všech. Podobná kampaň probíhala i v roce 2009 – zapojilo se do ní na 440 kandidátů, z nichž 70 bylo zvoleno a společně vytvořili silnou Pracovní skupinu pro fair trade. Jedním z aktivních členů skupiny byla i současná poslankyně EP Zuzana Brzobohatá.
V České republice kampaň koordinují organizace NaZemi a Ekumenická akademie, v rámci Evropy ji zaštiťují Fairtrade International a World Fair Trade Organization. www.volimfairtrade.cz

Kontakt: 
Barbora Mrázková, Ekumenická akademie, koordinátorka kampaně Volím fair trade, barbora.mrazkova@ekumakad.cz, 777 560 609
Gabriela Štěpánková, NaZemi, tisková mluvčí, gabriela.stepankova@nazemi.cz, 776 226 691

Manifest kampaně Volím fair trade naleznete zde.

Více informací o kampani Volím fair trade ke stažení zde.

Sdílejte článek