Vlastník značky Reserved odmítá podepsat dohodu o bezpečnosti v továrnách, podepište apel
Zpráva zveřejněná serverem idnes.cz, že na místě nehody v komplexu Rana Plaza v Bangladéši šila také polská společnost LPP, se potvrdila. Přestože představenstvo společnosti v březnu 2012 deklarovalo, že přijme etický kodex, zveřejní monitorující zprávu o stavu pracovních podmínek v továrnách svých dodavatelů a následně navrhne postup vedoucí k případnému zlepšení současného stavu pracovních standardů, dosud se tak nestalo. LPP také nepodepsala závaznou dohodu, ke které se připojila řada především evropských oděvních společností. Tragédie v Savaru by proto měla být posledním impulsem, aby LPP přijala odpovědnost za zdraví a životy lidí, kteří se podílejí na výrobě jejich zboží.
Společnost LPP, která vlastní značky Reserved, Cropp, House, Mochito, Sinsay a Promostars, je největším polským distributorem oděvů. Úspěšně prodává své zboží ve dvanácti zemích střední a východní Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Stejně tak jako její konkurence, přesunula LPP naprostou většinu výroby do zemí globálního Jihu, především Bangladéše a Číny. Narozdíl od řady známých oděvních značek ale nyní nepodnikla v souvislosti s bangladéšskou tragédií žádné viditelné kroky ke skutečné odpovědnosti.
Představitelé LPP byli po tragické nehodě vyzváni našimi partnery z organizace Clean Clothes Polska, aby veřejnosti sdělili, zda jsou v obchodním vztahu s dodavateli, kteří vlastnili továrny v komplexu Rana Plaza a zda část produkce nevznikala právě na inkriminovaném místě. Odpověď společnosti je ale více než výmluvná a víceméně poukazuje na možnost, že vedení LPP vlastně ani přesně neví, kde se jejich oděvy vyrábí. Představitelka LPP totiž odpověděla: „Je těžké popřít skutečnost, že se v místě tragédie našlo logo jedné z našich značek. Zároveň nelze popřít ani možnost, že některý z našich agentů zadal část výroby právě továrnám v Rana Plaza.“
Maria Huma, koordinátorka polské Clean Clothes Campaign situaci komentovala následovně: „Tragická nehoda by pro společnost LPP měla být posledním impulsem k přijetí skutečné odpovědnosti za zdraví a životy pracujících v Bangladéši i v dalších zemích globálního Jihu. Skutečnost, že společnost LPP neví, anebo nechce vědět, kde přesně se pro ni vyrábějí oděvy, poukazuje na jediné, a to na snahu zříci se odpovědnosti a transparentnosti v souvislosti s vlastní produkcí.“
Jelikož společnost LPP doposud nedostála svým slibům v kontextu pracovních podmínek, nepřipojila se ke zmíněné závazné dohodě, odmítla zaplatit kompenzace a sdělila, že se necítí být odpovědnou, považuje nevládní organizace NaZemi za nutné podpořit požadavky polské Clean Clothes Campaign a připojit se k apelu na LPP. Rádi bychom poprosili i naše příznivce, aby podepsali níže uvedenou petici.
Fotografie: Zbyněk Hrbata
Text petice:
Adresát: Marek Piechocki, prezident představenstva společnosti LPP
Vážený pane,
připojuji se k apelu na společnost LPP, aby přijala bezprostřední kroky vedoucí k transparentnosti a odpovědnosti za pracovní podmínky v rámci dodavatelského řetězce. Konkrétně požaduji, aby vaše společnost učinila následující kroky:
- identifikovala továrny, které produkují oděvy pro společnost LPP v Bangladéši, a zveřejnila všechny dodavatele
- dodržela slib LPP z března 2012, kdy jste deklarovali publikování etického kodexu, zveřejnění monitorovací zprávy související s pracovními podmínkami v továrnách vašich dodavatelů a uveřejnění plánu, jak tytopracovní podmínky zlepšit
- připojila se k závazné dohodě ccord on Fire and Building Safety in Bangladesh
- odškodnila zraněné a rodiny, jejichž blízcí při nehodě v komplexu Rana Plaza tragicky zahynuli
Tragická nehoda by pro společnost LPP měla být posledním impulsem k přijetí skutečné odpovědnosti za zdraví a životy pracujících v Bangladéši i v zemích globálního Jihu.