Vyjádření solidarity s dělnicemi a dělníky v oděvním průmyslu na Ukrajině
Za kampaň Clean Clothes Campaign a její českou partnerskou kampaň Ušili to na nás chceme vyjádřit solidaritu nejenom s obyvateli Ukrajiny obecně, ale i s dělnicemi a dělníky v oděvním průmyslu. Ze zásady odsuzujeme invazi ruských vojsk na Ukrajinu, stejně jako jakýkoliv akt agrese, násilí a vojny.
Oděvní průmysl na Ukrajině
Oděvní továrny se nacházejí zejména na západě země. Několik továren zaměřených na export se nachází i v oblastech, ve kterých se odehrávají boje, kolem Charkova, Černigova a Sumy.
Vyrábí zde zejména zboží pro německé značky a prodejce. Také polské a rumunské značky zde zadávají výrobu oděvů a obuvi. Ze známých značek zde vyrábí například Adidas, Helly Hansen, Esprit, Benetton, Hugo Boss, Mango a další.
Průzkum podmínek a mezd v oděvním průmyslu jsme sumarizovali v dokumentu. Data jsou sice stará několik let, ovšem obsah je stále aktuální - například obří propast mezi skutečnou a důstojnou mzdou.
Současná situace v oděvním průmyslu na Ukrajině
Situaci na Ukrajině monitorujeme, ovšem je stále nepřehledná. Za posledních 8 let prchlo mnoho utečenců z východní Ukrajiny do západních částí země a zaměstnali se v oděvních továrnách. V současnosti tento trend pokračuje. Podle zpráv od našich ukrajinských partnerů zatím oděvní továrny nejsou významným cílem pro bombardování a pravděpodobně některé stále fungují.
Apelujeme na firmy, které s ukrajinskými firmami spolupracují, zejména na značky, které si zde nechávají vyrábět zboží, aby své obchodní partnery podpořily. Zejména apelujeme, aby nezpřetrhaly obchodní vztahy bez zvážení, jaké dopady to bude mít na práva a bezpečnost pracujících. Inciativa Fair Wear Foundation zpracovala k otázce náležité péče ve vojnovém stavu v Ukrajině několik doporučení, které mohou i české firmy využít. Najdete je zde.