Výstava na stromech

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Letos se v týdnu od 3. do 10. října 2020 uskuteční již šestý ročník s podtitulem „Práce (bez) budoucnosti“ zaměřený na změnu pracovních podmínek, které s sebou v blízké budoucnosti přinese automatizace a robotizace. Dostaňte výstavu do svého parku!

Letošní ročník proběhne od 3. do 10. října 2020 na více než 80 místech po celé České republice. Výstava se zaměřuje na budoucnost práce a pracovní podmínky vzhledem k robotizaci a automatizaci a je volně přístupná. Více informací o letošní výstavě najdete v tiskové zprávě zde

Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva s výstavou Plné ruce práce (48 parků), v roce 2016 koželužny a výroba obuvi s výstavou Poznej své boty (70 parků), v roce 2017 pěstování banánů s výstavou Příběh banánu (71 parků). V týdnu od 6. do 13. října 2018 proběhl čtvrtý ročník se zaměřením na podmínky výroby bot v továrnách a sweatshopech indické Agry Naše boty. V týdnu od 5. do 12. října 2019 se uskutečnil pátý ročník výstavy se zaměřením na podmínky pěstování kakaa v Côte d’Ivoire s názvem Cena kakaa.

Není vaše místo na mapě? Staňte se místními organizátory a uspořádejte výstavu ve svém parku. Po registraci vás přidáme na mapu, pošleme informační e-mail a v září organizační balíček s výstavou.

Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade ČS a NaZemi. Každý rok se zaměření happeningu mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva, v roce 2016 koželužny a výroba obuvi, v roce 2017 pěstování banánů, v roce 2018 výroba bot v Indii a loni podmínky pěstování kakaa v Côte d’Ivoire. Letos je tématem budoucnost práce a akci koordinuje NaZemi.

Výstavový happening probíhá po celé republice během Týdne důstojné práce. Ten probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce (7 . října). Důstojná práce neboli důstojné pracovní podmínky ctí svobodu, spravedlnost, jistotu. Jde o takovou práci, při níž jsou chráněna práva pracovníků, kteří dostávají odpovídající odměnu a těší se adekvátnímu sociálnímu zabezpečení. Zajištění důstojné práce pro všechny se tak stává jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako jsou například dětská práce, utlačování ženských práv atd.

A kde všude už se na výstavu můžete těšit? Koukněte se na interaktivní mapu! Chybí zde váš oblíbený park? Přihlaste se!

 

Kontakt pro organizátory a organizátorky:

Kontakt pro média: