Výzkum: Boty už neobsahují škodlivý šestimocný chrom

Autor Gabriela Štěpánková
1
Prosinec
2016

Evropští spotřebitelé a spotřebitelky se již nemusejí obávat nadlimitní přítomnosti škodlivého šestimocného chromu ve své kožené obuvi. Prokázal to výzkum provedený iniciativou Change Your Shoes (Obuj se do toho), který byl právě publikován organizací NaZemi (1). Chrom nebyl prokázán u žádného z 64 párů bot zakoupených ve 12 evropských zemí. Výzkumníci zkoumali kožené boty od 23 firem. 

Na výsledek má vliv evropská legislativa, která k 1. květnu 2015 omezila povolený obsah šestimocného chromu na 3mg/kg. Přechodné období, během něhož byl povolen doprodej zboží s překročeným limitem šestimocného chromu, skončilo 1. května 2016. Všechny boty byly na přítomnost chromu testované právě po tomto datu. Jiné zakázané nebezpečné látky výzkum nezkoumal.

„U žádného z testovaných výrobků nebyla prokázána přítomnost šestimocného chromu vyšší, než povoluje limit. Nejvyšší obsah jsme našli u dámských bot značky 5th evenue (výrobce Deichmann) a v teniskách adidas, a to 2,1 mg/kg a 2,0 mg/kg. Více než 1,5 mg/kg šestimocného chromu bylo zjištěno u značek Prada a Lowa. Méně než 1,5 mg/kg bylo prokázáno u bot značek Bally, Softwalk, Gabor, Walter Bauer, XIT, Prada, Rieker a Salvatore Ferragamo,“ uvedla k výzkumu koordinátorka kampaně Obuj se do toho Hana Svačinková z organizace NaZemi, která v ČR výzkum vydala. U ostatních značek bylo množství obsaženého šestimocného chromu buď nulové, nebo tak nízké, že nebylo možné ho změřit. Pro srovnání: před zákazem šestimocného chromu se například v Německu a Dánsku v letech 2007 a 2008 nacházel tento typ chromu v nadlimitním množství 3mg/kg ve 30 % koženého zboží (2).

„Přijatá evropská legislativa je důležitým krokem k ochraně spotřebitelů a spotřebitelek v Evropské unii, neřeší ale ostatní problémy spojené s činěním kůže za použití chromu. Nedokáže například zabránit oxidaci trojmocného chromu na škodlivý šestimocný při likvidaci zbytků kůže, která byla chromem vyčiněna. Regulace také neřeší bezpečnost práce a využívání dalších nebezpečných chemikálií při činění kůže. Zdraví dělníků a dělnic ze zemí jako Bangladéš či Indie je tak i nadále ohroženo,“ doplnila k výsledkům výzkumu Hana Svačinková z NaZemi.

Do výběru se dostali jak malí a střední, tak i velcí hráči na trhu, luxusní značky, sportovní boty i módní obuv. Od každé značky byly v laboratořích organizace Umweltbundesamt (Rakouská agentura pro životní prostředí) testovány dva až tři páry bot (obvykle pánské, dámské a dětské). Všechny firmy, které reagovaly na výzkumníky zaslaný dotazník (celkem 11 firem z 23), uvedly, že zavedly opatření pro prevenci výskytu šestimocného chromu ve svých výrobcích (3).

Šestimocný chrom je toxická, alergenní a karcinogenní látka, která může vzniknout při nekontrolovaném procesu chemického zpracování kůže oxidací trojmocného chromu. Při styku s lidskou kůží způsobuje jak dělníkům a dělnicím, tak i spotřebitelům a spotřebitelkám alergickou kontaktní dermatitidu čili zarudnutí, popraskání kůže, šupinky, boláky, puchýřky a otok. Při vdechování navíc hrozí dělníkům a dělnicím vyšší riziko rakoviny, mají rovněž dýchací potíže.

Spotřeba kůže při výrobě bot neustále klesá, v roce 2008 byla použita u méně než 50 % všech párů bot (4). Nyní kožené boty, které se celosvětově vyrobí pro export, představují 14 % z celkového objemu (5). Kožená obuv je však pro evropský obuvnický průmysl stále významná, protože tvoří přibližně 60 % veškeré obuvnické výroby v regionu (6).

Poznámky a doplňující informace:

(1)   Výzkum „Testování přítomnosti šestimocného chromu v obuvi“, NaZemi 2016.

(2)   Příloha XV návrhu zprávy o omezení sloučenin šestimocného chromu, předložené Evropské agentuře pro chemické látky Dánskou agenturou pro ochranu životního prostředí.

(3)   Dotazník byl součástí výzkumu „Pošlapaná pracovní práva. Zpráva o lidských právech v globalizovaném obuvnickém průmyslu“, NaZemi 2016.

(4)   UNIDO, OSN (2010). Budoucí trendy ve světové výrobě a prodeji kůže a kožených výrobků. Vídeň.

(5)   World Footwear Yearbook, 2015.

(6)   Zpráva o evropském obuvnickém sektoru: struktura, sociální dialog, budoucnost, industriaAll European Trade Union 2014.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu si můžete stáhnout zde.

 

Sdílejte článek