Webinář o „koblize“ přilákal rekordní počet lidí. Nerůstové teorie v krizích získávají na popularitě

Autor
22
Únor
2021

Na hojně sledovaném webináři NaZemi s názvem „Kudy z krize? Následujme koblihu!“ ekonom Jan Bittner z podnikohospodářské fakulty VŠE v něm představil slavný koncept ekonomie koblihy autorky Kate Raworthové. Webináře se účastnila stovka lidí z nejrůznějších oborů, což jen dokládá, jak velký zájem nová ekonomická teorie vzbudila v české společnosti. A může to být důkazem, že se společnost v krizích stále častěji obrací k nerůstovým teoriím.

Zatímco vrcholí globální pandemie koronaviru s nejasnými vyhlídkami, jedno je již dnes jisté: nastupující krize bude především zkouškou naší ekonomické představivosti. Jedna klíčová otázka, která visí nad lidstvem jako Damoklův meč, zní: Najdeme v sobě dost odvahy vnímat ekonomiku jinak než optikou růstu? Nejen na tyto otázky odpovídal dlouho očekávaný seminář ekonoma Jana Bittnera, kterého se nakonec aktivně účastnila plná stovka lidí.

 

Ten se v první části webináře pokoušel vysvětlit některé z hlavních aspektů teorie koblihy Kate Raworthové. Například zdánlivě jednoduchý nákres podobný klasickému americkému donutu s prázdným středem, který celé teorii vtiskl její populární název. „Ekonomie měla vždycky ráda jednoduché obrázky. Pokud chceme najít cestu z krize a zároveň začít brát vážně environmentální limity naší planety, musíme onen slavný graf nabídky a poptávky nahradit obrázkem koblihy,“ vysvětloval ekonom z podnikohospodářské fakulty VŠE a člen družstevního nakladatelství IDEA, které na sklonku roku vydalo český překlad Ekonomie koblihy od Kate Raworthové.

 

Ve všech mainstreamových ekonomických modelech jako kdyby něco zásadního chybělo. Kate Raworthová jako by ekonomii konečně zasazovala do planetárních a sociálních limitů společnosti. Jinými slovy přestává brát ekonomiku jako samostatný mechanismus, který by fungoval nezávisle na společnosti a planetě. Ekonomie hlavního proudu pracuje s modely, do nichž vstupuje trh a stát – Raworthová ovšem vkládá do hry i faktor „domácnost“. Proč, to ilustruje to na příběhu otce zakladatele ekonomie Adama Smithe, který ve svých knihách vůbec domácnosti nebral v potaz:

 

„Adam Smith je autorem citátu ‚Není to laskavost řezníka, sládka nebo pekaře, které vděčíme za to, že máme svůj oběd, nýbrž proto, že dbají na svůj vlastní zájem‘. Problém je v tom, že Adam Smith tou dobou žil se svou matku, která mu ten oběd vařila zdarma nikoli proto, že dbala na svůj zájem, nýbrž ze starosti o svého syna,“ připomněl ekonom.

 

Tématem webináře byla i stěžejní kategorie mainstreamové ekonomie – růst HDP. „Graf dlouhodobého růstu HDP nedokáže žádný ekonom doplnit. HDP je jako kukaččí vajíčko, o které se staráme a opečováváme, zatímco slovy Kundery – život je jinde.“ Podle Raworthové, Bittnera ale i mnoha dalších je tak jen otázkou času, kdy jako Evropa ukazatel HDP opustíme – přinejmenším jej sesadíme z jeho století trvajícího piedestalu. Nejen pro jeho dlouhodobou neudržitelnost, ale třeba i z toho důvodu, že v něm bude postupně dominovat třeba Čína, která by tak mohla právě skrze toto „kukaččí vajíčko“ tlačit na snižování standardy v oblastech, jako jsou lidská práva, sociální zabezpečení, ekologická udržitelnost či celková životní úroveň, na kterou jsme v Evropě zvyklí

 

Jinými slovy: Jak se zachováme, až zjistíme, že nejvyššího HDP dosahují země, které nepotřebují demokracii?

Nevídaný zájem o téma ekonomie koblihy ukazuje přinejmenším dvě věci. Zaprvé, že tato teorie oslovuje nezanedbatelnou část českého publika. A zadruhé, že v civilizačních krizích, jako je tato, se společnost ve stále větší míře obrací na nerůstové teorie. Protože si stále více lidí uvědomuje, že kosmetické úpravy v hospodářských modelech působí jako dětské náplasti na trupu Titaniku. Že totiž současný globální ekonomický systému bude muset projít komplexní proměnou.

Podívejte se na záznam webináře, který moderoval kolega Vašek Krajňanský. A nepropásněte další z našich debat z cyklu Když práce nešlechtí, který tvoříme s podporou Active Citizens Fund. Budeme se tentokrát věnovat globálnímu gigantovi zakázkové ekonomiky nejbohatšího člověka planety Jeffa Bezose, firmě Amazon.

Všechny novinky i aktuální témata v oblasti pracovních podmínek jsou k nalezení na Facebooku, Twitteru, na stránkách www.nazemi.cz a www.pracebudoucnosti.cz, anebo pod hashtagy #pracebudoucnosti #kdyzpraceneslechti #kobliha #gigeconomy  #sodvahou.

Sdílejte článek