Zajděte si na výstavu o kávě, bude ji hostit současně padesátka českých parků

Autor Stanislav Komínek
25
Září
2015

Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou od soboty 3. října pořádáme v českých a moravských parcích. Na 15 výstavních panelech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna nebo jak se káva zpracovává. Výstava upozorňuje na globální souvislosti mezi podmínkami pěstování a naší spotřebou. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal tam, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev. 

Během cesty ho překvapilo, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno, mohli své děti posílat do školy a pěstovat šetrněji k životnímu prostředí. To mu potvrdila i více než stovka pěstitelů, které v Latinské Americe potkal.

V České republice vypijeme ročně přes 3 kg kávy na osobu. Každoročně se zvyšuje podíl odpovědných spotřebitelů, které zajímá, za jakých podmínek byla káva vypěstovaná. Káva je v České republice nejprodávanějším fairtradovým produktem, loni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun. 

Výstava bude na některých místech doplněna promítáním filmů a ochutnávkou kávy. Jinde si budou moci návštěvníci zahrát různé hry jako například petangue či se naučit žonglovat. Na řadě míst je připraven i program pro děti. Lidé také budou moci napsat vzkaz fairtradovým pěstitelům, jejichž kávu ochutnají. Pěstitelům bude vzkaz předán v říjnu, kdy zavítají do ČR na sérii besed.

Akce se koná v rámci celorepublikového happeningu Výstava na stromech, který v NaZemi za podpory dobrovolníků koordinujeme. Akci plánujeme tímto způsobem udělat i v příštích letech, společným tématem všech ročníků má být odpovědná spotřeba. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy chceme příští rok veřejnosti ukázat, v jakých podmínkách se vyrábí naše oblečení nebo boty. Na jednotlivých místech happening pořádají ve svém volném čase studenti, knihovníci, učitelé a další angažovaní lidé, kteří ve svém regionu chtějí zvýšit povědomí o globálních souvislostech našeho spotřebního chování.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, který probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce. Ten připadá vždy na 7. října. Letos bude výstava v parcích viset od 3. do 10. října. Seznam míst a více informací o happeningu najdete na www.vystavanastromech.cz

Přijdeš do svého oblíbeného parku? Ukaž to na facebookové události!

Tiskovou zprávu k akci si můžete stáhnout zde.

 

Sdílejte článek