Fairtrade a další certifikace

Kdo by se ve všech těch certifikacích dneska vyznal! Nevzdávejte to s tím, že se žádné nedá věřit – existují i ty, které mají přísná pravidla i účinný a nezávislý způsob jejich kontroly.

Certifikace jsou písemné záruky vydané nezávislou certifikační agenturou, které deklarují, že společnost, výrobní postup nebo výrobek splňuje určitá kritéria nebo požadavky tzv. standardu.

Fair trade je jiný

Fairtrade má jiný druh dopadu než ostatní certifikace. Tento program zajišťuje, že všichni směřujeme své úsilí do komunity, že pomáháme sobě a lidem kolem nás.
Luisa Gonzalez — bývalá ředitelka CORCASAN, Nikaragua

Budeme-li se věnovat jen plodinám, které se pěstují v zemích globálního Jihu, narazíme na několik certifikací, podle kterých je celkem jednoduché zvažovat, co si do nákupního košíku dát a co ne.

Důležité je, aby nebyla certifikace ušita na míru velkým firmám, které podobná označení často zneužívají. Dodržování pravidel musí být kontrolováno třetí stranou (tedy ne tím, kdo je stanovuje), fungování a financování systému musí být naprosto transparentní a žadatel by měl certifikaci dostat po splnění všech kritérií, ne jen části z nich.
+ Zobrazit více

Kam dál?

Chcete vědět víc o fair trade?
Koukněte se, na jakých principech fair trade stojí, jak se poznají fairtradové výrobky a jaké hlavní přínosy nabízí pěstitelům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.