Lokální výrobky

Kupovat si výrobky, které do vašeho nákupního košíku cestovaly přes půlku světa, má vedle ekologickýh důsledků jednu další velkou nevýhodu: většinou nevíte, kdo je vyrobil a za jakých podmínek. 

U mnoha výrobků máte možnost dát přednost lokální variantě. Proč? Ušetříte energii potřebnou na přepravu a dáte šanci místním výrobcům, kteří vydělané peníze vrátí zpět do lokální ekonomiky. Začít můžete třeba ovocem a zeleninou od českých farmářů a farmářek.

„Vyhlášení roku 2014 Mezinárodním rokem rodinného farmaření potvrzuje, že podpora drobných místních farmářů a farmářek je klíčová pro trvalou udržitelnost, ochranu krajiny i rozvoj venkova. Pokud spotřebitelé a spotřebitelky zatím váhali, jestli nakupovat u místních farmářů či farmářek, letošní rok je perfektní příležitostí jak začít.“
Klára Havlová — Hnutí DUHA

Ovocem a zeleninou to ale nemusí končit. Sehnat se dá i české maso a mléčné výrobky, bylinkové čaje a spousta dalších potravin. Mnohé z nich koupíte online, na farmářských trzích (přehled najdete třeba tady), v prodejnách Sklizeno, Grunt, Česká stodola a podobně a nebo si je můžete nechat dovézt přímo domů v tzv. bedýnce. Adresář farmářů spravuje například Hnutí DUHA. 

Vyplatí se také sledovat označení na výrobcích v obchodě. Kromě oválné identifikační značky s kódem CZ můžete na produktech najít i označení Regionální potravina a Český výrobek. 

Pěstovat můžete i sami! Bydlíte-li ve městě, může být dobrou volbou tzv. komunitní zahrádkaření: www.kokoza.cz.

Podobně můžete přemýšlet i při nákupu hraček (zkuste třeba ty dřevěné z šetrně obhospodařovaných lesů) nebo oblečení - v Česku se pořád ještě šije dost bytového textilu, vyrábí se punčochy a existuje mnoho mladých návrhářů a švadlen. Pro začátek můžete zkusit třeba fler.cz, určený pro  „domácí“  výtvory a originální módu. 

I u fairtradových výrobků je dobré si rozmyslet, jestli opravdu stojí za to vozit med z Argentiny nebo marmeládu z Brazílie, když má teta od vedle úplně stejně dobrou a v sousedním městečku je včelař. V NaZemi máme na tohle jasný názor: pokud existuje lokální varianta, raději dáme přednost jí.
+ Zobrazit více