Fair trade

Proč je tady fair trade? Pěstitelé kávy, kakaa, čaje, banánů nebo květin nedostávají za svou produkci dostatečně zaplaceno. Kvůli tomu je tady fair trade. Fair trade je dobrý obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, dostávají spravedlivě zaplaceno, jejich děti mohou chodit do školy a pěstují s ohledem na životní prostředí. Takový má přece obchod být!

1210
družstev a organizací
1,5
milionu pěstitelů a zaměstnanců
2
mld ročně sociál. příplatku
0
nucené a dětské práce

Fair trade dává možnost lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

Zkuste se vžít do situace pěstitele kávy. Máte vlastní pole kávovníků o velikosti 2 fotbalových hřišť. Celý rok na něm s rodinou pracujete: sázíte sazenice, zavlažujete, zastřihujete stromky, mulčujete, děláte kompost a hnojíte. Je to dřina na celý rok, ale konečně přichází období sklizně. Pozvete si širší rodinu, zaplatíte pár lidí na pomoc. Kávu sklidíte, promyjete, odslupkujete a sušíte. Nyní ji konečně můžete prodat! Ale za kolik? Nemáte přístup k internetu a nevíte, jak zrovna definuje výkupní ceny newyorská burza. Žijete v horách 3 hodiny jízdy jeepem od města, kde se dá káva prodat. Většinou nemáte vlastní auto. Ale to nevadí, protože víte, že i k vám se dostane místní překupník. Ti mají regiony rozdělené a většinou vám nabídnou jen zlomek ceny na burze. Berte nebo nechte být. Káva shnije a celý rok nebudete mít co jíst.

Situace pěstitelů se zlepší, pokud se spojí do pěstitelského družstva. Už máte lepší vyjednávací pozici a jste schopni si domluvit slušnou výkupní cenu. Pro váš život ale zásadní změnu přináší až zapojení družstva do systému fair trade: dostatečné výkupní ceny, odborná školení a podpora sociálních programů pro rozvoj komunity.

Česká televize vyrazila s týmem NaZemi na jaře 2014 na cestu za pěstiteli kávy do Mexika a Guatemaly a natočila z toho dokument Průvodce férového pijáka kávy. Koukněte na něj v archivu ČT. 

Certifikace Fairtrade nabízí pěstitelům jistotu minimální výkupní ceny a sociální příplatek. Garantovaná minimální výkupní cena je stanovena pro každý produkt, u prané arabiky je tato úroveň od dubna 2011 ve výši 1,40 dolaru za libru (0,454 kg). V případě organické produkce se připlácí 0,30 dolaru za libru produkce. Pěstitelé tak mají zaručeno, že za své produkty nedostanou méně, než činí jejich náklady na pěstování a důstojný život. Pokud je cena na světovém trhu vyšší, dostává pěstitel tuto tržní cenu.

K těmto prostředkům získává družstvo od fairtradového odběratele navíc sociální příplatek, u prané arabiky je to 0,20 dolaru za libru kávy. Tyto prostředky se nevyplácí jednotlivým pěstitelům, ale dostává ji družstvo. Pěstitelé si pak sami demokraticky rozhodují o použití těchto dodatečných finančních prostředků ve prospěch celé komunity - většinou se jedná o podporu vzdělávání, sociální projekty, nákup automobilu pro svoz produkce, výstavby silnic nebo studny, zajištění lékařské péče nebo poskytnutí studijních stipendií pro děti. V roce 2012 tyto prostředky činily přes 80 milionů Euro. Koukněte na druhou stranu, jak funguje fair trade.

Fair trade má dopady i u jiných zemědělských komodit ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Podívejte se na interaktivní web Příběh banánu. Najdete v něm spoustu záběrů z plantáží, rozhovory s jejich zaměstnanci a proč není lehké vstoupit třeba v Kostarice do odborů a bojovat za lepší pracovní podmínky. Snímky a rozhovory nasbírali na reportážní cestě novináři a aktivisti z České republiky.

Zajímá vás, jak vlastně funguje fair trade?

Koukněte se na hlavní principy fair trade a přínosy pěstitelům!