Vícestranné iniciativy

Řešit problémy spojené s produkcí kávy, kakaa nebo čaje není až tak složité - jedním z funkčních přístupů může být například certifikace Fairtrade. Výroba textilu, IT nebo obuvi je ale mnohem složitější a zahrnuje spoustu výrobních fází, které se mnohdy odehrávají v úplně jiných částech světa.

Vícestranná iniciativa je jednou z odpovědí na složité dodavatelské řetězce, do kterých zasahuje mnoho různých aktérů. Typicky na ni narazíme v průmyslových odvětvích, významná je ale i pro ovocnářství.

Vytvoření Světového banánového fóra

byl proces trvající více než deset let. Vážím si toho, že teď funguje a spojuje dohromady zástupce odborů, fairtradových družstev, supermarketů, vlád i neziskovek.
Alistair Smith — Banana Link, UK

Nezávislé vícestranné iniciativy (Multi-stakeholder Initiative, MSI) představují alternativní přístup k právní regulaci, jedná se v podstatě o určitou koregulaci, kde se kombinují zájmy více zainteresovaných stran – firem, vlád, mezivládních organizací, občanské společnosti, dělníků – ve společných iniciativách se systémem reportování, monitorování, s auditem a certifikací. Implementace etického kodexu by totiž v žádném případě neměla být založena na jednostranném kontrolování dodavatelů. Základem MSI je monitoring, transparentnost a možnost důvěrného hlášení a odvolacích procesů pro zaměstnance firem i spotřebitele.

Z těchto iniciativ v oděvním průmyslu působí na mezinárodní úrovni Fair Wear Foundation (FWF), Ethical Trading Initiative (ETI), Fair Labor Association (FLA), Social Accountability International (SAI) a Worker Rights Consortium (WRC). I zde však najdeme rozdíly: například kodex Fair Labor Association požaduje na rozdíl od Fair Wear Foundation jen vyplácení minimální zákonné mzdy, nikoliv mzdy pokrývající životní náklady. V zemích, kde probíhá výroba, však oficiální minimální mzda bývá nastavena velmi nízko. Mzda pak nestačí ani k pokrytí základních potřeb, což vede k obrovským přesčasům, kterými si dělníci vylepšují příliš nízký příjem.

Pro ověření etických požadavků daných např. u zpracování oděvů se můžeme opřít o členství odpovědného výrobce ve Fair Wear Foundation nebo ve Světové fairtradové organizaci.