Materiály ke stažení
Máme vás rádi, a tak tu pro vás shromažďujeme všemožné studie, letáky, aktivity, tiskové zprávy i newslettery. A všechno si můžete stáhnout!
Vše
Praha, 5. října 2018 – Češi a Češky průměrně ročně utratí za své boty 3 000 Kč, a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek vznikly. Příležitost dozvědět se to, mají od soboty 6. října na výstavě fotografií v 70 parcích republiky. Díky snímkům Stanislava Komínka z organizace NaZemi mohou nahlédnout do prostředí továren i sweatshopů v indické Agře. Právě zde se vyrábí boty i pro český trh. Výstava na stromech má rovněž doprovodný program, a to promítání dokumentu Ve stínu Taj Mahalu. Pro pedagogy a jejich studenty je připravena vzdělávací lekce Naše boty.
Praha, 27. září 2018 – Češi a Češky průměrně ročně utratí za své boty 3 000 Kč, a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek vznikly. Příležitost dozvědět se to, mají od soboty 6. října na výstavě fotografií v téměř 70 parcích republiky. Díky snímkům Stanislava Komínka z organizace NaZemi mohou nahlédnout do prostředí továren i sweatshopů v indické Agře. Právě zde se vyrábí boty i pro český trh. Výstava na stromech má rovněž doprovodný program, a to promítání dokumentu Ve stínu Taj Mahalu. Pro pedagogy a jejich studenty je připravena vzdělávací lekce Naše boty.
Praha, 16. listopadu 2017 – Text „Made in Europe“ na etiketě je často vnímán jako záruka dobrých pracovních podmínek. Právě vydaný výzkum z oblasti oděvního a obuvnického průmyslu ve východní a jihovýchodní Evropě však dokazuje opak. Především upozorňuje na nebezpečné pracovní podmínky a na velmi nízké mzdy udržující dělníky a dělnice na hranici chudoby. Navzdory značným přesčasům například mnoho pracovníků na Ukrajině vydělává měsíčně jen 89 EUR (2 276 Kč), přičemž mzda, ze které se zde dá důstojně vyžít, je pětkrát vyšší. Vedle Ukrajiny se výzkum zaměřil také na Srbsko a Maďarsko. Ve zkoumaných továrnách šijí značky jako Benetton, Esprit, GEOX, Triumph či Vera Moda. Výzkum vydala platforma Clean Clothes Campaign a její český partner, organizace NaZemi.
Praha, 30. května 2017 – Známé luxusní značky jako Tod´s, Geox či Prada nerespektují základní pracovní a lidská práva dělníků a dělnic, kteří pro ně vyrábí obuv. Uvádí to nová výzkumná zpráva Skutečná cena našich bot, kterou dnes vydala organizace NaZemi v rámci kampaně Obuj se do toho. Zpráva zároveň poukazuje na přesouvání výroby zpět do Evropy (tzv. reshoring), a to především do východní, kde je pracovní síla mnohdy levnější než v Asii a její pozice v souvislosti s pracovněprávními vztahy oslabená. Značky se přitom poukazem na výrobu v Evropě snaží zvyšovat exkluzivitu svého zboží.
Praha, 16. května 2017 – Špatné bezpečnostní standardy, nízké mzdy a nefunkčnost odborů. To jsou hlavní problémy, kterým musí čelit lidé, kteří pro nás zejména v Asii šijí naše boty. Běžný spotřebitel však nemá šanci se o podmínkách výroby cokoliv dozvědět. Nezjistí totiž ani to, kde přesně byly jeho boty vyrobeny, neboť firmy nemají povinnost tyto údaje zveřejňovat. Proto byla v 15 evropských zemích, včetně České republiky, tento týden zveřejněna petice vyzývající obuvnické značky k transparentnosti a převzetí odpovědnosti za podmínky ve svých dodavatelských řetězcích. Veřejnost ji může podepsat na stránce www.nazemi.cz/petice-obujse. Petice je součástí kampaně Change Your Shoes, která je v Česku známá pod název Obuj se do toho a vede ji organizace NaZemi.
Praha, 13. března 2017 – Označení Made in Europe spotřebitelé často považují za záruku kvality a dobrých pracovních podmínek. Nový výzkum (1) mezinárodní iniciativy Change Your Shoes (česky Obuj se do toho) však ukazuje opak. Boty vyráběné v Evropě vznikají za podmínek podobných těm v Asii. Dělníci a dělnice, které naši obuv vyrábí, dostávají velmi nízké mzdy, jež jim nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Pracují rovněž v naprosto nevyhovujícím prostředí. Výzkum zkoumal pracovní podmínky v továrnách v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Šijí zde například značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh.
Praha 1. února 2017 – Indonésie je čtvrtým největším výrobcem obuvi na světě po Číně, Indii a Vietnamu. V roce 2015 se v této zemi vyrobila jedna miliarda párů bot. Dělníci a dělnice je zde vyrábí za extrémně nízké mzdy a jsou nuceni k dlouhým přesčasům. Uplatňování práva na sdružování je tvrdě trestáno, což v praxi vede k nefunkčnosti odborů. Nejhorším pracovním podmínkám musí čelit domácí pracovníci a pracovnice. Nemají žádné pracovní smlouvy, žádné sociální zabezpečení a dostávají jen zlomek stanovené minimální mzdy. Uvádí to právě zveřejněný výzkum organizací Südwind a INKOTA, jenž v ČR publikovala jejich partnerská organizace NaZemi v rámci projektu Obuj se do toho. Ve sledovaných továrnách se šijí boty pro značky jako Ara, Deichmann či Ecco.
Časopis Týden 12. 12. 2016 v článku o dětské práci cituje Petra Mareše z NaZemi a využívá NaZemi jako zdroj informací, fotografií a citací dětských dělníků.
Praha, 1. prosince 2016 – Evropští spotřebitelé a spotřebitelky se již nemusejí obávat nadlimitní přítomnosti škodlivého šestimocného chromu ve své kožené obuvi. Prokázal to výzkum provedený iniciativou Change Your Shoes (Obuj se do toho), který byl právě publikován organizací NaZemi (1). Chrom nebyl prokázán u žádného z 64 párů bot zakoupených ve 12 evropských zemí. Výzkumníci zkoumali kožené boty od 23 firem.
Titul Právo o Výstavě na stromech 2016 s názvem Obuj se do toho.