Materiály ke stažení
Máme vás rádi, a tak tu pro vás shromažďujeme všemožné studie, letáky, aktivity, tiskové zprávy i newslettery. A všechno si můžete stáhnout!
Vše
Národního akčního plánu pro implementaci Obecných principů OSN pro byznys a lidská práva. Klade si za cíl zlepšit ochranu lidských práv v souvislosti s podnikatelskou činností. Na přípravě Národního akčního plánu se podílela pracovní skupina složená ze zástupců ministerských resortů (MPO, MŽP, MPSV, MZV, MSp), neziskového sektoru (včetně NaZemi), zaměstnavatelských a zaměstnaneckých svazů a samotných firem. Následně byl 23. října 2017 schválen vládou.
Tento článek se věnuje hlavním momentům oficiální podpory myšlenky fair trade institucemi Evropské unie. Představuje pozice, jaké zaujaly jednotlivé evropské instituce k tématu spravedlivého obchodu v průběhu posledních patnácti let. A odpovídá rovněž na otázky: Proč stále neexistuje jednotná evropská strategie pro fair trade, i když jejímu vytvoření vyslovil Evropský parlament podporu již několikrát? A proč je důležité, aby se podpora ekonomiky zaměřené na lidi a udržitelný rozvoj stala důležitým tématem voleb do Evropského parlamentu v roce 2014?
Brožura Za etickou výrobu se věnuje společensky odpovědnému zadávání veřejných zakázek, ukazuje několik příkladů dobré praxe i první kroky v nakupování fairtradového občerstvení a etických oděvů.
Tato právní analýza ukazuje možnosti formulace požadavků v technické specifikaci vypsaných zakázek i způsobů jejich ověření, aby byly v souladu s platnou legislativou. Etický textil a oděvní výrobky si mohou nakupovat nejen individuální spotřebitelé, ale také zástupci státní správy a samosprávy. Svým nákupním chováním mohou přispívat k lepším životním podmínkám pěstitelů bavlny i dělníků v textilních továrnách v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Právní analýza Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek na oděvy se zaměřuje na možnosti veřejného nakupování etických textilních výrobků a je první svého druhu v prostředí České republiky. Její realizace a tipy umožňují zadavatelům do vypisovaných veřejných zakázek na textilní výrobky přidávat i sociální kritéria. Pro společensky odpovědné veřejné nakupování je zvláště důležité správné nadefinování jednotlivých požadavků a způsobu jejich ověření. Pro společensky odpovědné nakupování oděvů je třeba stanovit kritéria jak pro surovinu, z něhož mají být oděvy vyrobeny, tak pro samotný výrobní postup, jakým mají být oděvy vyrobeny. Analýzu připravil ve spolupráci s experty z NaZemi právník Mgr. Petr Bouda ze společnosti Frank Bold Society (www.frankbold.org). Zaměřil se na specifikaci etických požadavků a možností jejich ověřování, vše v návaznosti na český i evropský právní rámec (včetně připravovaného nového znění Zákona o veřejných zakázkách a evropské směrnice č. 2014/24/EU.
Právní analýza Mgr. Petra Boudy ze společnosti Frank Bold Society se zabývá uplatňováním fairtradových kritérií ve vypisovaných veřejných zakázkách.
Brožura je první ucelenou příručkou společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek. Veřejným zadavatelům nabízí možnosti a praktické tipy, jak lze udržitelně nakupovat i ty výrobky, které pochází z rozvojových zemí a bývají často vyráběny za nedůstojných pracovních podmínek.
Studie Fairtradové veřejné zakázky se zaměřuje na problematiku implementace kritérií fair trade do vypisovaných veřejných zakázek. JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D. se v ní hlouběji zabýval tématem fair trade, certifikací Fairtrade a základními předpoklady pro právně korektní postup začleňování fair trade do veřejných zakázek. Studie se snaží dát zadavatelům návod, jak se ve společensky odpovědném veřejném zadávání vyznat a jak při tomto způsobu vypisování veřejných zakázek postupovat.