Materiály ke stažení
Máme vás rádi, a tak tu pro vás shromažďujeme všemožné studie, letáky, aktivity, tiskové zprávy i newslettery. A všechno si můžete stáhnout!
Nadnárdní koorporace mají v současnosti větší práva než lidé. To chceme změnit, a proto s našimi partnery prosazujeme vznik závazné mezinárodní smlouvy, která by učinila firmy právně odpovědnými za dodržování lidských práv ve svých dodavatelských řetězních. Jak toho chceme dosáhnout se můžete dočíst v našem novém paperu. Materiál nyní rozesíláme kandidátům do bližících se voleb do Evropského parlamentu. Budeme rádi, pokud se zapojíte i Vy! Pošlete paper svým kandidátům a zeptejte se, jak se k tématu staví a zda budou v případě zvolení podporovat aktivní účast EU v přípavě této závazné smlouvy.
Plakát pro promítání dokumentu Ve stínu Taj Mahalu o výrobě bot v továrnách a sweatshopech v indické Agře Dokument si můžete stáhnout nebo promítnout z YouTube na https://youtu.be/6yENw6bZSmc.
Tato brožura informuje o tom, za jakých podmínek vzniká naše obuv a co můžeme my, firmy a politici udělat pro pozitivní změnu. Vydalo NaZemi v roce 2018, 3. vydání.
Toto je pouze textová verze výstavy Naše boty, slouží vzdělavatelům, aby se texty mohli zabývat ve výuce. Pokud chcete výstavu získat, objednejte si ji na www.nazemi.cz/nase-boty. Češi a Češky průměrně ročně utratí za své boty přes 3 000 Kč, a přitom nevědí, kde a za jakých podmínek byly vyrobeny. Informace není jednoduché zjistit. Stanislav Komínek a Adam Čajka z NaZemi proto vyrazili v roce 2017 do indického města Ágra, aby zdokumentovali pracovní podmínky při výrobě bot. Podařilo se jim proniknout do velkých, nepřístupných továren i nelegálních sweatshopů a na předměstí města vedli rozhovory s dělníky, kteří vyrábějí obuv i pro český trh. Boty z těchto míst putují ke svým objednatelům z řad velkých obuvnických společností. Patří mezi ně například Deichmann, Rieker, Baťa nebo CCC.
A Study on the Social and Environmental Impacts of Tanneries in Uttar Pradesh and Tamil Nadu, India (2017)
Sociální a environmentální dopady činnosti koželužen v indických státech Uttarpradéš a Tamilnádu (Shrnutí výzkumu „Watch Your Step! Study on the Social and Environmental Impacts of Tanneries in Uttar Pradesh and Tamil Nadu, India“ publikovaného v rámci kampaně Change Your Shoes v roce 2017)
Studie „Volební programy ve světle důstojné práce, lidských práv a migrace“ byla vytvořená v rámci projektu Coherent Europe for Sustainable Development, jehož záměrem je vytvořit v devíti převážně východoevropských zemích prostor pro společenskou a politickou debatu o dlouhodobě udržitelné rozvojové politice a koherentní mezinárodní spolupráci. Vydalo NaZemi ve spolupráci se spolkem Pomáháme lidem na útěku v říjnu 2017.
Výzkum pracovních podmínek v obuvnickém a kožedělném průmyslu v Turecku byl publikován v červenci 2017 v rámci mezinárodní kampaně Change Your Shoes/Obuj se do toho.
Toto je leták o pracovních podmínkách v obuvnickém průmyslu. Aktualizované vydání, prosinec 2016.