Tato právní analýza ukazuje možnosti formulace požadavků v technické specifikaci vypsaných zakázek i způsobů jejich ověření, aby byly v souladu s platnou legislativou. Etický textil a oděvní výrobky si mohou nakupovat nejen individuální spotřebitelé, ale také zástupci státní správy a samosprávy. Svým nákupním chováním mohou přispívat k lepším životním podmínkám pěstitelů bavlny i dělníků v textilních továrnách v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.
Právní analýza Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek na oděvy se zaměřuje na možnosti veřejného nakupování etických textilních výrobků a je první svého druhu v prostředí České republiky. Její realizace a tipy umožňují zadavatelům do vypisovaných veřejných zakázek na textilní výrobky přidávat i sociální kritéria. Pro společensky odpovědné veřejné nakupování je zvláště důležité správné nadefinování jednotlivých požadavků a způsobu jejich ověření. Pro společensky odpovědné nakupování oděvů je třeba stanovit kritéria jak pro surovinu, z něhož mají být oděvy vyrobeny, tak pro samotný výrobní postup, jakým mají být oděvy vyrobeny.
Analýzu připravil ve spolupráci s experty z NaZemi právník Mgr. Petr Bouda ze společnosti Frank Bold Society (www.frankbold.org). Zaměřil se na specifikaci etických požadavků a možností jejich ověřování, vše v návaznosti na český i evropský právní rámec (včetně připravovaného nového znění Zákona o veřejných zakázkách a evropské směrnice č. 2014/24/EU.