Materiály ke stažení
Máme vás rádi, a tak tu pro vás shromažďujeme všemožné studie, letáky, aktivity, tiskové zprávy i newslettery. A všechno si můžete stáhnout!
Vše
Praha/Nizozemí/Indie 29. října 2014 – Náctileté dívky v indických tkalcovnách ve státě Tamil Nadu tkají látky pro známé odběratele, jako jsou například C&A, Primark či Sainsbury´s. Dívky jsou rekrutovány z nejchudších venkovských vrstev. K práci jsou lákány pod příslibem atraktivní práce a dobrého výdělku. Ve skutečnosti jsou pak nuceny pracovat až 68 hodin týdně za velice nízké mzdy. Mají omezenou svobodu pohybu, jsou nuceny k přesčasům i nočním směnám, pracují ve škodlivém prostředí bez ochranných pomůcek. Uvádí to včera zveřejněný výzkum (1) nizozemských organizací SOMO (Centre for Research on Multinational) a ICN (India Committee of the Netherlands).
Plakát pro promítání dokumentu Ve stínu Taj Mahalu o výrobě bot v továrnách a sweatshopech v indické Agře Dokument si můžete stáhnout nebo promítnout z YouTube na https://youtu.be/6yENw6bZSmc.
Toto je pouze textová verze výstavy Naše boty, slouží vzdělavatelům, aby se texty mohli zabývat ve výuce. Pokud chcete výstavu získat, objednejte si ji na www.nazemi.cz/nase-boty. Češi a Češky průměrně ročně utratí za své boty přes 3 000 Kč, a přitom nevědí, kde a za jakých podmínek byly vyrobeny. Informace není jednoduché zjistit. Stanislav Komínek a Adam Čajka z NaZemi proto vyrazili v roce 2017 do indického města Ágra, aby zdokumentovali pracovní podmínky při výrobě bot. Podařilo se jim proniknout do velkých, nepřístupných továren i nelegálních sweatshopů a na předměstí města vedli rozhovory s dělníky, kteří vyrábějí obuv i pro český trh. Boty z těchto míst putují ke svým objednatelům z řad velkých obuvnických společností. Patří mezi ně například Deichmann, Rieker, Baťa nebo CCC.
A Study on the Social and Environmental Impacts of Tanneries in Uttar Pradesh and Tamil Nadu, India (2017)
Sociální a environmentální dopady činnosti koželužen v indických státech Uttarpradéš a Tamilnádu (Shrnutí výzkumu „Watch Your Step! Study on the Social and Environmental Impacts of Tanneries in Uttar Pradesh and Tamil Nadu, India“ publikovaného v rámci kampaně Change Your Shoes v roce 2017)
Praha/Indie, 16. listopadu 2016 – Kámákší pracuje v továrně na výrobu obuvi v indickém Ambúru od svých 16 let. Kvůli zápachu z kůží a chemikálií občas trpí závratěmi a nemá chuť k jídlu ani po těžkém pracovním dni. Za práci dostává v přepočtu 2 540 až 3 240 korun měsíčně. Důstojný příjem, který by zajistil ji i její rodinu, by však dle údajů organizace Asia Floor Wage měl být alespoň ve výši 6 780 kč. Indičtí dělníci a dělnice v obuvnickém a kožedělném průmyslu, který zásobuje obuví evropský trh, čelí rozsáhlému a systematickému porušování pracovních práv. Uvádí to právě zveřejněný výzkum indického kožedělného a obuvnického průmyslu vydaný iniciativou Obuj se do toho.
Porušování práv dělníků v indickém kožedělném a obuvnickém průmyslu. Shrnutí výzkumu Walk a mile in their shoes vydaného iniciativou Change Your Shoes v roce 2016.
Výzkum SOMO a ICN v pěti přádelnách a tkalcovnách v indickém státě Tamil Nadu. Říjen 2014.