Podle Amerického ministerstva práce pracuje ve státě Pobřeží slonoviny téměř 40 % dětí ve věku 5 - 14 let, více než 109 000 z nich zaujímá v kakaovém průmyslu nejhorší formy dětské práce a přibližně 10 000 z nich jsou oběťmi únosů a zotročování.
+ Zobrazit více
Více než 1,5 milionu rodinných farem ve státech Ghana, Pobřeží slonoviny, Kamerun a Nigérie je životně závislých na pěstování kakaovníků. Pěstování kakaa ale není lukrativní, farmáři žijí v bídě a najímají si nejlevnější pracovní sílu, často děti, některé jsou k nim unášeni z okolních států. Děti jsou nuceny pracovat dlouhé hodiny, přichází do kontaktu s pesticidy, denně zachází s mačetami, nosí těžké náklady. Kakao je základním zdrojem příjmu pro 5,5 milionu drobných farmářů, dále poskytuje živobytí více jak 14 milionům venkovských pracovníků a jejich rodinám. Více jak 90 % kakaa se pěstuje na malých rodinných farmách o rozloze do 5 hektarů.
Pěstování je fyzicky náročné, vyžaduje neustále vytváření kompostu, mulčování, zastřihování. Sklizeň probíhá pomocí mačet a následuje fermentace a sušení bobů. Boby se prodávají místním výkupcům, často za velmi nízké ceny. Z prodejní ceny čokolády dostávají pěstitelé jen nepatrnou část, 6,4 % v Ghaně a 5,7 % v Pobřeží slonoviny. Většinu pro sebe získávají nadnárodní zpracovatelské společnosti, jejich zisky od 80. let rostou, zatímco výkupní cena kakaa na burze se snížila na polovinu. Pěstitelé navíc obdrží jen část aktuální tržní ceny kakaa, což závisí na lokální struktuře trhu, daňové sazbě a kvalitě kakaových bobů. Farmáři v Pobřeží slonoviny například dostávají pouhých 40-50 % tržní ceny, v Ghaně 70 %.
V Evropě a USA lidé ročně sní přes 5 kg čokolády. Ale jen málokdo tuší, za jakou cenu se kakao získává. Počet uvědomělých spotřebitelů a spotřebitelek roste a s nimi se šíří kampaně mířící na velké zpracovatele kakaa (Nestlé, Kraft Foods, Hershey), aby pro své výrobky nevyužívali kakao, na jehož produkci se podílely děti. Žádají rovněž spravedlivou odměnu pro pěstitele. Společnosti Nestlé a Cadbury už částečně přešly na fairtradové kakao, což se ihned ve Velké Británii projevilo na navýšení tržeb z prodeje fairtradové čokolády z 84 milionů liber v roce 2009 na 342 milionů liber v roce 2010. Tím loni čokoládové produkty tržbami dokonce překonaly kávu (180 milionů liber). Většina pěstitelů stále ale nedostává za svou práci spravedlivě zaplaceno.
Existují ale i čokolády, za nimiž nestojí dětská práce ani znečišťování životního prostředí. O jedné z nich si můžete přečíst zde.
Tip pro pedagožky a pedagogy
Objednejte si na školu vzdělávací program pro žáky a žákyně „Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská práce". Manuál, podle něhož budete moci vzdělávací program realizovat ve třídě sami, si lze koupit zde. Můžete si rovněž zdarma stáhnout několik samostatných aktivit s podrobným popisem, jak je použít ve výuce.