S nízkým platovým ohodnocením rodičů souvisí další velký problém indických kamenolomů – dětská práce. Platy jsou nízké, a proto jsou určeny hlavně pro ženy a děti. Děti často musí odpracovat dluhy svých rodičů. Mezinárodní organizace práce (ILO) odhaduje, že na celém světě dře v dolech a lomech Latinské Ameriky, Afriky a Asie více než jeden milion dětí, z toho pouze v indických lomech až 100 000 dětí. Děti pracují, aby pomohly uživit rodinu, kvůli jejich práci ale klesá výše platů.
+ Zobrazit více
V lomech a zpracovatelských závodech je všudypřítomný křemičitý prach. Ten způsobuje alergie a kožní nemoci. Ještě nebezpečnější jsou usazeniny na plicích, což může vést k plicní silikóze. Jednou z nesčetných obětí je Jetha Ram: „Kvůli plicním problémům, bolesti na hrudi a těžkému kašli jsem přestal pracovat,“ řekl pro rakouskou rozvojovou organizaci Südwind.
Většina pracovníků v indických kamenolomech je negramotná, nemají přístup ke zdravotnímu pojistění nebo jiným sociálním dávkám. Jen několik jich má písemné pracovní smlouvy. Pracují jen jako nádeníci, vystaveni rozmarům vlastníků lomů. Dělají fyzicky vyčerpávající práci, nejsou chráněni před hlukem ani prachem, a to vše za velmi nízké mzdy. Vyplácena je jim většinou úkolová mzda, za den si dospělí vydělají mezi 90 a 150 rupiemi, tedy 35 a 57 Kč.
Ve světě již existuje několik iniciativ, které se zabývají zlepšením pracovních podmínek při výrobě žuly: Xertifix, Fair Stone nebo WGDN. Nabídka spravedlivě obchodovaných kamenů se rozšiřuje, iniciativy mají každoročně stále více partnerů a držitelů licencí. Cílem do budoucna je vytvoření mezinárodně rozpoznatelné značky, která bude díky účinným kontrolám garantovat nevyužívání dětské práce, zlepšení pracovních podmínek a spravedlivou odměnu pro dělníky v čínských a indických lomech.