Káva

Kávu? Ne každá voní hezky. Každý den se ve světě vypije 1,6 miliardy šálků kávy. Volba naší kávy zásadně ovlivňuje životy lidí, kteří ji pěstují. Až 80 % produkce kávy pochází od 25 milionů drobných pěstitelů a pěstitelek ze zemí globálního Jihu, kteří pěstují kávu na vlastních rodinných pozemcích. Při prodeji se ale potýkají s nízkými výkupní cenami, které často nepokryjí ani náklady na pěstování.

 

Na pěstování kávy je životně závislých více než 100 miliónů lidí v zemích Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Drtivá většina z nich žije v chudobě.

Z fair trade má přínos celá komunita

Družstvo Cenfrocafé využívá fairtradový sociální příplatek na podporu naší komunity, našich rodin. Platíme z něj třeba technická školení, sociální programy nebo úmrtní fond. Pro nás je důležité být součástí fair trade, protože nás podporuje.
Amaro Chasquero Jaramillo, Peru — Peru

Pět kávových společností kontroluje polovinu světového trhu s kávou: Kraft, Nestlé, Proctor & Gamble, Sara Lee and Tchibo. Ti také nejvíce těží z tohoto byznysu. Nejvíce fyzické práce na kávě vykonají drobní pěstitelé a pěstitelky, ti ale dostanou jen 7 - 10 % prodejní ceny kávy a pohybují se na hranici přežití. Situace pěstitelů kávy není jednoduchá. 
+ Zobrazit více

Kam dál?

Kupte si férové kafe od NaZemi
Máme dobrou kávu za dobrou cenu, samozřejmě certifikovanou Fairtrade. A známe své pěstitele! Užijte si naše Fair Café – speciální zrnkovou směs pro přípravu espressa.