Hračky

Když vejdete v Evropě do hračkářství, můžete si být jistí, že víc než 80 % hraček sem přišlo z Číny. Proč už se nevyrábí tady u nás? Přesun výroby umožňuje nadnárodním hračkářským společnostem snižovat výrobní náklady. Majitelé a majitelky některých z 6 000 továren na hračky obvykle ignorují zákonné minimální mzdy pro daný region, aby dokázali držet krok v závodu o zakázky pro známé značky, jako Mattel, Hasbro, Lego nebo Disney. Ty vyžadují neúměrně krátké dodací lhůty a nereálně nízké výkupní ceny.

Většina produkce hraček pochází z Číny, kde se vyrábí v nelidských pracovních podmínkách.

Máme na výběr?

„V hračkářském průmyslu zatím neexistuje žádná důvěryhodná certifikace, která by zaručovala, že hračka s touto certifikací byla vyrobena v důstojných pracovních podmínkách respektujících lidská a pracovní práva.“
Katarína Šrámková — koordinátorka kampaně Víte, s čím si hrajete?

Důvěryhodný způsob zaručující etickou výrobu hraček zatím neexistuje. Pro vytvoření transparentního systému certifikace a kontroly eticky vyráběných hraček je potřeba společné aktivity nevládních organizací, místních odborů, akademické sféry a zástupců hračkářských společností k vytvoření nezávislé mezinárodní iniciativy.
+ Zobrazit více

Kam dál?

Stáhněte si manuál Očima hraček
Manuál vám umožní samostatné vedení 90minutového programu Očima hraček.