Outdoorové vybavení

Kde začíná vaše outdoorové dobrodružství? Českou zvláštností je neobvykle vysoký počet zdejších firem, které se věnují výrobě a prodeji outdoorového zboží. Ačkoliv se tyto firmy prezentují jako české, většina z nich přesunula svoji výrobu do jihovýchodní Asie. Dělníci a dělnice v továrnách na outdoorové oblečení dostávají velmi nízké mzdy, které jsou nuceni si „vylepšovat“ neúměrně dlouhými přesčasy.

Outdoorové oblečení šijí v asijských zemích novodobí otroci. Továrna Shen Zhou v Kambodži vyrábějící pro adidas patří k těm lepším, dělnice tam z únavy a hladu omdlévají jen občas.

Mzda nestačí dělníkům ani jídlo

„Musíme hodně zvažovat, co si k jídlu koupit, co si můžeme dovolit.“ ... „Pokud budu jíst málo, budu nemocný a nebudu schopný pracovat pořádně. Ale pokud budu jíst víc, nezbydou mi žádné peníze.“
Dělník z továrny Shen Zhou — Kambodža

Vietnamští a čínští dělníci i dělnice pracují až 16 hodin denně šest dní v týdnu.  Jsou zaměstnáváni na nevýhodné krátkodobé smlouvy. Jsou jim zadržovány mzdy, aby nemohli dát výpověď. Čelí rovněž hrubému zacházení, jsou zastrašováni a nemohou zakládat nezávislé odbory.
+ Zobrazit více