Ničení životního prostředí

Možná, že o ničení přírody slyšíte tak často, že už vás to vlastně vůbec nezajímá. Ať se starají úřady a ministerstva. Tak to ale není, každý z nás má v dnešním extrémně propojeném světě svůj podíl odpovědnosti, a to hlavně kvůli zboží, které si kupujeme. Máte na sobě tričko z bavlny, tento týden jste si koupili banán a k obědu jste měli maso? Pak stojí za to, číst dál. 

Největší poškozování životního prostředí, které je nějak spojené s našimi nákupními košíky, má tři hlavní jmenovatele: chemikálie, vodu a kácení deštných pralesů.

Bavlna, ze které je ušita značná část našeho oblečení, je chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou světa. Během pěstování se na bavlnu aplikují pesticidy - látky zabíjející různé živé organismy (houby, plevel nebo hmyz). Ty se ale zároveň dostávají do půdy a do vody a odtud do celého ekosystému. O zdravém životním prostředí pak nemůže být ani řeč. Naopak. Bydlet blízko bavlníkového pole je vlastně zdraví nebezpečné, protože pesticidy dlouhodobě způsobují rakovinu, potraty, kožní a zažívací problémy nebo duševní nemoci. Na výrobu vašeho oblečení se ale také spotřebuje obrovské množství vody – třeba u jedněch džínů 11 400 litrů! Bavlník se totiž dost často pěstuje i v oblastech, kde dostatečně neprší, a musí se pak intenzivně zavlažovat. 
+ Zobrazit více