Nucená práce

Otroctví není minulost – je to krutá současnost. 

Nucenou práci je možné vnímat na mnoha úrovních. Jednat se může o práci opravdu otrockou, kdy jsou pracující proti své vůli drženi a nuceni vykonávat nějakou činnosti. Takových lidí je na světě podle Mezinárodní organizace práce zhruba 21 milionů. Jiným případem ale mohou být pracovníci a pracovnice, kteří jsou nuceni k neustálým nezákonným přesčasům, je jim zadržována mzda apod.

Kolik procent toho, co si denně dáváme do nákupního košíku, vyrábějí otroci?

„Nucenou prací jsou zvláště ohroženi migranti a původní obyvatelé.“
Mezinárodní organizace práce — 2013

Mezi základní lidská práva patří také právo na svobodnou volbu povolání a právo na odpovídající odměnu za práci. Ani jedno není realitou pro miliony lidí na světě, kteří jsou drženi v otroctví nebo nuceni vykonávat neplacenou nebo špatně placenou práci, většinou navíc ve špatných a nebezpečných podmínkách.

Je mnoho způsobů, jak se z člověka stane moderní otrok. Velmi časté je například vykořisťování migrantů a migrantek na základě určitého „dluhu“. Dlužníci - migrant či migrantka se tak dostanou do situace, kdy jsou nuceni pracovat pro svého „zaměstnavatele“, aby spláceli dluh. Na splacení svého dluhu však nikdy nevydělají a stane se tak z nich jen levná pracovní síla. Tito migranti se navíc mohou pohybovat v ilegalitě, a tak nemají žádnou možnost zastání.

Nucená práce se často objevuje i v zemědělství. Známé jsou příklady ze západní Afriky, kde jsou děti prodávány nebo dokonce unášeny přes hranice, aby pracovaly třeba na kakaových plantážích. Takové děti nemají v podstatě žádnou šanci na lepší budoucí zaměstnaní a život mimo chudobu.

Co dělá pro omezení otroctví Mezinárodní organizace práce? Přečtěte si v našem článku zde.

Kam dál?

Stáhněte si aktivitu Bez práce nejsou koláče
Aktivita ke Světovému dni důstojné práce, díky níž žáci a žačky mohou uvažovat o vztahu mezi prací a spokojeností.